Transplantasyon sonrası erken dönemde renal allograftlerin fonksiyonlarının takibinde difüzyon ağırlıklı görüntülemenin (DAG) kullanılabilirliği
- Tez No: 637581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Nefroloji, General Surgery, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Transplantasyon sonrası erken dönemde renal allograftlerin fonksiyonlarının takibinde ve gelişebilecek olası erken komplikasyonların (ATN ve AR gibi) tanısında DAG'nin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Kliniği'nde 1998-2016 yılları arasında canlı vericili veya kadaverik olarak yapılan 24 renal transplantasyonlu hasta çalışmaya prospektif olarak alındı. Çalışma grubu olarak Renal transplant uygulanmış klinik ve laboratuar olarak rejeksiyon ve ya akut tübüler nekroz tablosu olan 14 adet hasta hasta grubunda değerlendirildi. Kontrol grubu oluşturulmasında Renal transplant uygulanmış klinik ve laboratuar olarak rejeksiyon ve ya akut tübüler nekroz tablosu olmayan 10 adet hasta kontrol grubunda değerlendirildi. Hastalar işlem öncesinde ayrıntılı şekilde bilgilendirilip, aydınlatılmış onam formları verilerek okumaları sağlandı, işlemler ile ilgili sordukları sorular cevaplandırıldı. Hastalar klinikte yatmakta idi. Randomize olarak seçildi. Radyoloji anabilim dalında böbreklere yönelik difüzyon MR görüntüleme tekniği uygulandı. MR çekim süresi 11 dakika, 56 saniye olarak belirlendi. Aksiyel DAG single shot eko-planar görüntüleme tekniği ile sağlandı. Difüzyon gradient b değerleri 50, 400 ve 800 s/mm2 kullanıldı. Transplante böbrek üst pol, orta kesim ve alt pol düzeylerinden korteks ve medulla kesimlerinden dairesel ROI (region of interest) kullanılarak ADC ölçümleri yapıldı. Çalışmada toplanan verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılarak yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyini belirlemek için, %95 güven aralığında ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the usefulness of DAG in the diagnosis of possible early complications (such as ATN and AR) following the functions of renal allografts in the early post-transplant period. METHODS: Between 1998 and 2016, 24 patients with renal transplantation who were living donor or cadaveric were studied prospectively at Ege University Medical Faculty Organ Transplantation Clinic. The study group consisted of 14 patients with renal transplantation who underwent clinical and laboratory rejection or acute tubular necrosis. In the control group, 10 patients with Renal transplant were treated clinically and laboratoryly without rejection or acute tubular necrosis. Patients were informed in detail before the procedure and were given informed consent forms and answered questions about the procedures. The patients were in the clinic. Selected as random. Diffusion MR imaging technique was applied to the kidneys in radiology department. The duration of MR exposure was 11 minutes, 56 seconds. The axial DAG single shot is provided with an eco-planar imaging technique. Diffusion gradient b values of 50, 400 and 800 s / mm2 were used. ADC measurements were performed using circular ROI (region of interest) from the cortex and medulla sections of the transplanta renal upper pole, middle pole, and lower pole. Analysis of the data collected in the study was made using statistical software package SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences - IBM®). To determine the statistical significance level, 95% confidence interval and p 0,05).