Hodgkin lenfoma hastalarında sitokin (tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α), transforming growth faktör beta-1 (TGF-β1), interferon gamma (IFN-γ), interlökin-6 (IL-6) ve interlökin-10 (IL-10)) gen polimorfizmleri ile gen ekspresyonlarının etiopatogenezdeki rolünün ve klinik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
The role of gene polymorphisms and gene expression of cytokines (tumour necrosis factor alfa (RNF-α), transforming growth factor beta-1 (TGF-β1), interferon gamma (İFN-Y), interleukin-6 (IL-6), and interleukin-10 (IL-10)) in the etiopathogenesis of the disease, clinical parameters and prognosis in hl patients
  1. Tez No: 637588
  2. Yazar: DUYGU DENİZ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN HAYDAROĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve amaç: Hodgkin Lenfoma (HL)'da Reed-Sternberg (RS) hücrelerinin sitokin salınımı yaparak hastalığın etiopatogenezinde ve klinik seyrinin oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir.Bu çalışmada; HL hastalarında beş sitokine ait [tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α), transforming growth faktör beta-1 (TGF-β1), interferon gamma (IFN-γ), interlökin-6 (IL-6), ve interlökin-10 (IL-10)] gen polimorfizmleri ile gen ekspresyonlarının, hastalığın etiopatogenezindeki rolü, klinik parametreler ve prognozis ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi, Tıp Fakültesi Hematoloji kliniğinde HL tanısı alan, tedavi ve takibi yapılan 70 hasta ve 70 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hasta ve kontrol grubundan alınan periferik kandan DNA izolasyonu yapılarak Sequence Specific Primer polimeraz zincir reaksiyonu (PCR-SSP) yöntemi kullanılarak sitokin gen polimorfizmleri ile expresyon düzeyleri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Background and aim: In Hodgkin Lymphoma (HL), Reed-Sternberg (RS) cells play a role in the etiopathogenesis and clinical course of the disease and that is thought to be the result of expression of cytokines. In this study; it was aimed to evaluate the role of gene polymorphisms and gene expression of five cytokines (tumour necrosis factor alfa (TNF-α), transforming growth factor beta-1 (TGF-β1), interferon gamma (IFN-γ), interleukin-6 (IL-6), and interleukin-10 (IL-10)) in the etiopathogenesis of the disease, clinical parameters and prognosis in HL patients. Methods:A total of 70 patients and 70 control group who were diagnosed, treated and followed up for HL in the Hematology clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine were included in the study. Cytokine gene polymorphisms and expression levels were analyzed by DNA isolation from peripheral blood of the patient and control groups and by using of Sequence Specific Primary polymerase chain reaction (PCR-SSP) method.