Relaps refrakter hodgkin lenfomada PD-1 blokeri nivolumab tedavisinin etkinliğinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of efficacy of PD-1 blocker nivolumab treatment in relapsed refractory hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 808196
  2. Yazar: EKİN ERGÜN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN DAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hodgkin lenfoma (HL) genellikle genç erişkinlerde, yaygın olarak servikal lenf nodlarında ortaya çıkan bir lenfoid malignitedir. Etyolojisi kesin olarak bilinmemekle birlikte Epstein-Barr virus enfeksiyonu, otoimmün hastalıklar ve immünsupresyonun HL riskinde artışa sebep olduğu bilinmektedir. Biz de çalışmamızda relaps/refrakter HL tanılı hastalarda programlanmış ölüm 1 (PD1) blokeri nivolumab tedavisinin etkinliğinin retrospektif değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmamıza hastanemiz Hematoloji kliniğine başvuru sonrasında HL tanısı konulup takip edilen 37 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, uygulanan tedaviler ve tedavi yanıtları hasta dosyalarından taranarak kaydedildi. Elde edilen veriler SPSS 26.0 analiz programı ile analiz edilerek istatistiksel değerlendirme yapıldı. Çalışmamızda hastaların 23'ü erkek (% 62,2) ve 14'ü kadın (%37,8) olup tanı anındaki yaş ortalamaları 27,11 ± 10,59 (16-57) ve hastaların vücut kitle indeksi (BMI) ortalamaları 22,98 ± 3,57 kg/m² idi. Histolojik alt tiplerinde 23'ü (% 62,16) nodüler sklerozan tip, 6'sı (% 16,21) mikst sellüler, 2'si (% 5,40) lenfositten zengin ve 2'si (% 5,40) lenfositten fakir olup birincil sıra tedavi olarak Adriamisin, Bleomisin, Vinblastin, Dakarbazin (ABVD) alanların sayısı 33 (%89,1); Bleomisin, Etoposid, Doksorubisin, Siklofosfamid, Vinkristin, Prokarbazin ve Prednizon (BEACOPP) alanların sayısı 2 (%5,40) idi. İkincil tedavi protokollerinde ise en sık Gemsitabin, Deksametazon, Sisplatin (GDP) (n:16; %43,24) ve sonra sırasıyla İfosfamid, karboplatin ve etoposid (ICE) (n:6; %16,21) ve Dekzametazon, Sitozin arabinozid, Sisplatin (DHAP) (n:5;%13,51) uygulanmış iken üçüncül tedavi protokollerinde sıklık sırasıyla Brentuksimab (n:12; %32,43), brentuksimab bendamustin (n:8; %21,62), DHAP (n:5; %13,51), GDP (n:4; %10,81) ve Nivolumab (n:4;%10,81) uygulanmıştı. Toplam uygulanan nivolumab kür sayısı ortalaması 16,00 ± 14,99 idi. Nivolumab tedavisi sonrasında 20 hastada (% 54,05) progresyon izlenmez iken 17 hastada (%45,94) progresyon izlenmişti. Relaps/refrakter HL tanılı hastalarda PD1 blokeri nivolumab tedavisinin etkinliğinin retrospektif değerlendirilmesini amaçladığımız çalışmamızın sonuçları literatür verileri ile benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hodgkin lymphoma (HL) is a lymphoid malignancy that commonly occurs in the cervical lymph nodes, usually in young adults. Although the exact etiology is not known, Epstein-Barr vırus infection, autoimmune diseases and immunosuppression are known to increase the risk of Hodgkin lymphoma. In our study, we aimed to retrospectively evaluate the efficacy of PD 1 blocker nivolumab treatment in patients diagnosed with relapsed/refractory HL Our study included 37 patients who were diagnosed with HL and followed up after their admission to our hematology clinic. The obtained data were analyzed with the SPSS 26.0 analysis program and statistical evaluation was made. In our study, 23 (62.2%) of the patients were male and 14 (37.8%) were female. The mean age at diagnosis was 27.11 ± 10.59 (minimum: 16; maximum 67) and the mean BMI of the patients was 22.98 It was ±3.57. In histological subtypes, 23 (62.16%) are nodular sclerosing type, 6 (16.21%) mixed cell, 2 (5.40%) lymphocyte-rich and 2 (5.40%) lymphocyte-depleted.33 (89.1%) were poor and received ABVD as primary treatment; The number of BEACOPP recipients was 2 (5.40%). In secondary treatment protocols, GDP (n:16; 43.24%) was applied most frequently, followed by ICE (n:6; 16.21%) and DHAP (n:5; 13.51%), respectively, while in tertiary treatment protocols, the frequency was respectively. Brentixumab (n:12; 32.43%), brentixumab bendamustine (n:8; 21.62%), DHAP (n:5; 13.51%), GDP (n:4; 10.81%), and Nivolumab (n:4; 10.81%) was applied. The mean number of total nivolumab cures was 16.00 ± 14.99. While no progression was observed in 20 patients (54.05%) after nivolumab treatment, progression was observed in 17 patients (45.94%). The results of our study, in which we aimed to retrospectively evaluate the efficacy of PD1 blocker nivolumab treatment in patients diagnosed with relapsed/refractory HL, were similar to the literature data