Sağlıklı geriatrik bireylerde bilişsel durumun fiziksel aktivite, üriner inkontinans, fonksiyonel bağımsızlık ve mobiliteye etkisi
The effect of cognitive status on physical activity, urinary incontinence, functional independence and mobility in healthy geriatric individuals
  1. Tez No: 637597
  2. Yazar: ÖZKAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaşlanma süreciyle beraber bireylerin bilişsel fonksiyonlarında kayıplar meydana gelmektedir. Birey sağlıklı yaşlansa bile fiziksel aktivite, fonksiyonel bağımsızlık ve mobilite düzeyi azalmakta, patolojik durumlarda üriner inkontinans da tabloya eşlik etmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı geriatrik bireylerde bilişsel durumun fiziksel aktivite, üriner inkontinans, fonksiyonel bağımsızlık ve mobiliteye etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 65 yaş ve üzeri 40 sağlıklı geriatrik birey dahil edildi. Bireyler bilişsel durum için Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), fiziksel aktivite düzeyi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Testi (IPAQ), üriner inkontinans için Uluslararası İnkontinans Sorgulama Kısa Formu (ICIQ-SF), fonksiyonel bağımsızlık düzeyi için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FIM), mobilite için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) değerlendirildi. MoCA ile ve IPAQ arasında pozitif yönde korelasyon bulundu (p≤0,05). MoCA ile ICIQ-SF, FIM ve ZKYT arasında anlamlı korelasyon bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak 65 yaş ve üzeri sağlıklı geriatrik bireylerde bilişsel durum fiziksel aktivite düzeyini etkilemektedir. Sağlıklı geriatrik bireylerin bilişsel durumunun günlük yaşama olan etkilerinin anlaşılabilmesi adına konuyla alakalı daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cognitive functions of older adults decrease with the aging process. Even if the older adult has healthy aging, physical activity, functional independence and mobility levels decrease and urinary incontinence accompanies in pathological conditions. The purpose of this study is to investigate the effect of cognitive status on physical activity, urinary incontinence, functional independence and mobility in healthy geriatric individuals. Forty healthy older adults aged 65 and over were included in the study. Individuals were evaluated with Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA) for cognitive status, with International Physical Activity Test (IPAQ) for physical activity level, with International Incontinence Inquiry Short Form (ICIQ-SF) for urinary incontinence, with Functional Independence Scale (FIM) for functional independence level, and with Timed Get Up and Go Test (TUG) for mobility. A positive correlation was found between MoCA and IPAQ (p≤0.05). No significant correlation was found between MoCA and ICIQ-SF, FIM and TUG (p>0.05). In conclusion, cognitive status affects the level of physical activity in healthy older adults aged 65 and over. In order to understand the effects of cognitive status of healthy geriatric individuals on daily life, it is thought that more research is needed on the subject.