Hemodiyaliz hastalarının geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri hakkındaki bilgi, tutumları ve uygulamaları
Knowledge, attitudes and practices of traditional and complementary treatment methods of hemodialysis patients
  1. Tez No: 637598
  2. Yazar: EREN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KAVURMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç:Bu araştırma hemodiyaliz hastalarının geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri hakkındaki bilgi, tutumları ve uygulamalarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi ve Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin hemodiyaliz ünitelerinde Nisan 2019-2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma ilgili hastanelerin hemodiyaliz ünitelerinde kayıtlı olan ve örnekleme alınma kriterlerine uyan 120 hasta ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında, literatür bilgilerine dayanılarak araştırmacı tarafından hastaların sosyo-demografik özelliklerini ve GETAT yöntemlerine ilişkin bilgi, tutum ve davranışlarını belirlemeye yönelik olarak hazırlanan Anket Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 21 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı testler, t testi, Kruskal Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was performed to define the hemodialysis patients' knowledge, manner and applications about conventional and complementary treatment. Material and Method:This research was performed in the hemodialysis unites at Erzurum Regional Education and Research Hospital and Health Research And Application Center in between April 2019-2020. The research was carried out with 120 patients who are registered in the hospitals and eligible for sampling criteria. Questionnaire form that prepared to determine socio-demographic features and the knowledge, manner, and behavior related to CAM applications was used in data collection. The data as result of the research was evaluated in computer using SPSS 21 software. complementary tests, t-test, Kruskal Wallis test and Mann-Whitney U test were utilized.