Anomaly based network intrusion detection using machine learning
Makine öğrenimiyle anomali tabanlı ağ saldırı tespiti
  1. Tez No: 637610
  2. Yazar: ABDISALAM ABDULLAHI MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyanın internete bağımlılığı son 20 yıldır keskin bir şekilde artmaktadır; ve bu yıl pandemiden dolayı neredeyse her türlü yaşam internete taşınmış durumdadır. Buna paralel olarak, internette gerçekleşen saldırı sayıları ve suç faaliyetleri de sürekli olarak artmaktadır. Suçlulara karşı ağ altyapısını korumak üzere çeşitli güvenlik sistemleri uygulanmaktadır. Kullanılan en popüler güvenlik sistemlerinden biri ağ saldırı tespit sistemidir (NIDS). Bu sistem imza tabanlı veya anomali tabanlı olabilmektedir. İmza tabanlı ağ saldırı tespit sistemleri bilinen saldırıların önlenmesinde etkili olmalarına rağmen sıfır-gün saldırılarında etkisizdir. Yeni saldırıların tespit edilmesinde anomali tabanlı sistemlerin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, ağ anomalilerinin tespitinde makine öğrenimi teknikleri kullanılmıştır. Bu amaçla referans veri seti CSE-CIC-IDS2018 kullanılmıştır. Bu set ön-işleme tabi tutulmuş ve önemli öznitelikler rasgele orman regresyon algoritması ile belirlenmiştir. Ayıklanarak düzenlenen veri seti seçilen özniteliklerle sekiz farklı makine öğrenimi algoritmasında kullanılmıştır. Gerçekte 80 olan öznitelik sayısının 17'ye düşürülmesiyle makine öğrenimi algoritmalarının başarı oranları şu şekilde elde edilmiştir: Naif Bayes 36%, QDA 50%, Rasgele Orman 94%, ID3 94%, AdaBoost 94%, MLP 77%, En Yakın K Komşu 95% ve Hızlandırılmış Gradyan 95%.
Özet (Çeviri)
The online dependency of the world has been sharply increasing for the last two decades, and this year, due to the pandemic, all sorts of life literally moved to online. Parallel to these, the number of attacks and criminal activities on the internet is steadily rising. Several security systems are deployed to protect network infrastructure against criminals. Network Intrusion Detection System (NIDS) is one of the most popular security systems used. It can be a signature-based or anomaly-based system. Although signature-based NIDS are efficient in preventing known attacks, they are futile against zero-day attacks. In detecting new attacks, the anomaly-based method is proved to be efficient. In this study, machine learning techniques are used for network anomaly detection. To this effect, a bunch mark dataset, CSE-CIC-IDS2018 is used. It is pre-processed and important features selected with Random Forest Regressor algorithm. The cleaned dataset with the selected features is fed to eight different machine learning algorithms. After reducing the number of features from the original 80 features to 17 features, the machine learning algorithms achieved the following success rates: Naïve Bayes 36%, QDA 50%, Random Forest 94%, ID3 94%, AdaBoost 94%, MLP 77%, and K Nearest Neighbours 95% and Gradient Boosting 95%.