Doğu Toroslar (Sarız/Kayseri ve Feke/Adana) devoniyen istifi ostrakod analizi: Paleobiyoçeşitlilik, paleoekoloji ve paleocoğrafya
Ostracods analysis of the devonian sequences from Eastern Taurides (Sariz / Kayseri and Feke / Adana): Paleobiodiversity, paleoecology and paleogeography
  1. Tez No: 637609
  2. Yazar: EMİNE ŞEKER ZOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİKE NAZİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnceleme alanı, Doğu Toroslar'da Kayseri İli, Sarız İlçesi, Değirmentaş Köyü'nün doğusu ve Adana İli, Saimbeyli İlçesi, Cıvıklı (Kocadere) Köyü'nün güneydoğusunda yer almaktadır. Bu bölgede yüzeylenen Geyikdağı Birliği içerisinde yer alan Devoniyen yaşlı birimlerde (Ayıtepesi, Şafaktepe ve Gümüşali formasyonları) deniz seviyesi, iklim ve ortam koşullarındaki değişime bağlı olarak ostrakod çeşitliliğindeki değişkenlik incelenerek; Devoniyen boyunca meydana gelen kısa süreli olayların (event) bölgedeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ostrakodların cins ve tür tanımları, biyoçeşitlilikteki değişimleri, temsil ettikleri ekolojik topluluklar ve paleobiyocoğrafik dağılımları ortaya konmuştur. Kayseri/Sarız bölgesinde Halevikdere ve Adana/Saimbeyli bölgesinde Kocadere temel stratigrafik kesitleri ile bu kesitler içinde ayrıntılı kesitler ölçülmüştür. Toplam 279 adet örnek üzerinde ostrakodlar incelenmiş, 21 familyaya ait 43 cins ve 56 tür tanımlanmıştır. Ostrakodların ortamsal özellikleri incelendiğinde, Erken Devoniyen yaşlı Ayıtepesi formasyonunda Eyfeliyen ve Türingiyen Mega-toplulukları, Orta Devoniyen yaşlı Şafaktepe ve Geç Devoniyen yaşlı Gümüşali formasyonlarında ise Eyfeliyen Mega topluluğu ayırt edilmiştir. Devoniyen'de meydana gelen kısa süreli olayların bulunduğu seviyelerde ostrakodların varlığı ve değişimi Frasne olayı hariç tespit edilememiştir. Çalışılan ostrakodlar paleobiyocoğrafik olarak değerlendirildiğinde, Gondvana-Peri Gondvana ve Lavrusya ile benzerlik göstermekte olup Ren-Bohemiyen faunası ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, lithological characteristics of Devonian Ayıtepesi, Şafaktepe, and Gümüşali formations, which are included in Geyikdağı unit situated in the Eastern Taurides, have been investigated to explain the changes at sea level, climatic and environmental conditions, and analyses belonging to ostracod contents of the formations have been carried out. In accordance with this objective, species and type definitions of obtained ostracods, their variations in biodiversity, ecological assemblages they represent, and their paleobiogeographic distributions have been studied. Basic stratigraphic sections of Halevikdere in the region of Kayseri/Sarız and Kocadere in the region of Adana/Saimbeyli and detailed sections within these sections have been measured. In the analysis on 279 samples in total, 43 genera and 56 species related to 21 ostracod families have been identified. When environmental properties are examined, Eifelian and Thuringian Mega-Assemblages in the Early Devonian age Ayıtepesi formation, and Eifelian Mega-Assemblages in both of the Middle Devonian age Şafaktepe and the Late Devonian age Gümüşali formations have been distinguished. As a result of paleobiogeographic evaluation of the studied ostracods, it is revealed that the ostracods share similarities with Gondwana, Peri-Gondwana, and Laurussia and are associated with Rhenish-Bohemian Assemblages.