Iğdır ilinde elma (Malus domestica L.) çeşitlerinin ateş yanıklığı (Erwinia amylovora (Burr.) Winslow et al.,). hastalığına karşı duyarlılık düzeylerinin araştırılması
The investigation of the susceptibility levels against fire blight disease (Erwinia amylovora (Burr.) Winslow et al.,) on apple (Malus domestica L.) in Iğdır
  1. Tez No: 637646
  2. Yazar: AYDIN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUDE FİGEN YEŞİLDAĞ, PROF. DR. İRFAN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Erwinia amylovora (Burr.) Winslow et al.,).'ın sebep olduğu ateş yanıklığı hastalığı elma, armut ve diğer Rosaceae familyası bitkilerini etkileyen en ciddi ve en tahripkâr hastalıktır. 2014 ve 2015 yıllarında, Iğdır ilinden alınan hastalıklı bitki örneklerinden toplam 79 bakteri straini izole edilmiş, bunlardan 58 tanesi E. amylovora olarak tanılanmıştır. Ateş yanıklığı hastalığına karşı çeşit reaksiyonu denemesinde 11 elma çeşidinin reaksiyonu test edilmiş, çeşitlerin duyarlılıklarının yaprak ve sürgün inokulasyonuna bağlı olarak farklılıklar sergilediği görülmüştür. Çeşitlerinin ateş yanıklığı hastalığına karşı gösterdikleri yaprak reaksiyonu değerlendirilmiş ve bir tanesinin çok duyarlı (Pink Lady), 4 tanesinin duyarlı (Jeromine, Granny Smith, Mondial Gala ve Amasya) ve 6 tanesinin orta derecede duyarlı (Stark Crimson, Williams Pride, Red Chief, Scarlet Spur, Fujı Zhen Astec ve Golden Reinders) olduğu saptanmıştır. Sürgün inokulasyonu sonucu elde edilen çeşit duyarlılığına göre ise 8 çeşit (Stark Crimson, Jeromine, Williams Pride, Red Chief, Scarlet Spur, Fujı Zhen Astec, Granny Smith ve Mondial Gala) az duyarlı, 3 çeşit (Amasya, Golden Reinders ve Pink Lady) ise orta derecede duyarlı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Erwinia amylovora (Burr.) Winslow et al.,). is the most serious and destructive bacterial disease affecting apple, pear and other Rosaceae family. In 2014 and 2015, total 79 bacterial strains were isolated from diseased plant samples taken from Iğdır province. 58 strains of them were identified as E. amylovora. 11 varieties of apples were tested for various reactions against E. amylovora. It was observed that the sensitivity of the varieties showed differences according as inoculation of leaves and shoots. As a result of leaf inoculation; Pink Lady was highly suscebtible, 4 varieties (Jeromine, Granny Smith, Mondial Gala and Amasya) were susceptible and 6 varieties (Stark Crimson, Williams Pride, Red Chief, Scarlet Spur, Fuji Zhen Astec and Golden Reinders) were moderately susceptible. According to evaluations of shoot inoculation; 8 variesties (Stark Crimson, Jeromine, Williams Pride, Red Chief, Scarlet Spur, Fuji Zhen Astec, Granny Smith and Mondial Gala) were few susceptible and 3 varieties (Amasya, Golden Reinders and Pink Lady) were moderately susceptible.