Korno'nun tarihsel gelişimi üzerine bir inceleme
An Investigation on the historical development of horn
- Tez No: 63769
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında; kornonun en ilkel hallerinden günümüze kadar olan gelişim süreci incelenmiştir. Çalışma, kornonun en çok kullanıldığı yer olan orkestranın tanımlanması, burada bulunan çalgı gruplarının belirtilmesi, üflemeli ve vurmalı çalgılar hakkında tanımlayıcı kısa bilgilerin verilmesi ile başlayıp, bu çalgının tarihsel gelişimi, yapısı, çeşitleri, önemli icracıları, repertuar ve kullanımı ile ilgili açıklamaları içeren bölüm ile devam etmiştir. Müziğin; gelişim sürecinde üflemeli çalgıların önemli bir işlevi olduğu görülebilir. Çok sesli müzikte, özellikle 1800'lü yıllardan itibaren olan gelişmeler, kor nodan beklenen işlevleri arttırmış ve bu işlevleri karşılayabilmek için de önemli gelişme ve yenileşmeler olmuştur. Kornoyu, üflemeli çalgılardan ve çok sesli müziğin gelişiminden ayrı düşünmek mümkün değildir. 1800'lü yıllardan itibaren müzikte hızlı gelişim ve değişim, üflemeli çalgılarda olduğu gibi kornoyu da etkilemiş ve bu çalgı da yenilenme süreci içerisine girmiştir. Nitekim“Korno”da çok sesli müzikte ağırlıklı olarak yerini alan bir çalgı olmuştur. Yapılan bu çalışmada da“korno”hakkında mümkün olduğu kadar detaylı açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the primitive form of the horn leading to it's contemporary form is examined. The study was started with the identfication of orchestra where horn is at maxi mum used, the determination of orchestra instruments, the attribution of the definitive short knowlage about the wind instruments, and was carried on with section where, the historical developmet, construction, varieties, the most famous performers, repet- roy and the use of this instrument was disscussed. It can be seen that; the wind instruments play an important role in the develop ment of music. Especially, beginning form the years 1800, the developments in the Po- lysound music incrased the expected performance of horn and it was caused horn and it was caused horn to acquire newness and important developments in order to serve a need for this performance. It is impossible that; horn can be not thought separate from the wind instruments and from the progress of polysound music. From the beginning of the years 1800, the rapid development and the changing in the music had influenced on horn as well as wind instruments and horn was replaced with this progress. Just as,“horn”occuppied a position in the polysound music burdenly. In this study, it is invesigated that all the specific detoils of the“horn”to be exa mined truly.