Resimde atmosfer
Atmosphere in painting
  1. Tez No: 63771
  2. Yazar: ŞENİZ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Atmosfer doğaya aittir, gökyüzüdür. Boşluğu, sonsuzluğu, sınırsızlığı ve yoğunluğu çağrıştırır. Dil bağlamında kullanıldığında yaşamsal bir anın üstü kapalı ifadesine dönüşür. Kelime anlamıyla atmosfer çifte anlamlılığı barındırır. Belirsizdir. Anlamlandırılmasıyla, gösteren ve gösterilene, mekân, yer ve zamana göre değişir. Atmosfer hem ürünün ortaya çıkmasındaki süreç, hem de bu süreçte kurgulanan mekanın kendisi olma durumunda çifte anlamda ele alınmıştır. Atmosferin gösterenleriyle resimsel ifade ilişkilendirilmiştir. Resimde atmosfer derinliğin, rengin ve ışığın, sonsuzluğun ve boşluğun ifadesinde aranmıştır. Atmosferin heryerdeliği ve bütünselliği ben-nesne-mekan üçgeninde, ben merkezli toplu mekanı yansıtma eylemine dönüşür. Üç boyutlu bir algılamayla hem nesne hem de boşluk kütleselleşmiş ve boşluk yeniden yaratılmıştır. Seçilmiş bir nesnenin varlığıyla, sonsuz değil özelleştirilmiş bir boşluk yaratılmıştır.“Bir atmosfer yaratan”nesne aynı zamanda bir iletişim aracıdır. Nesne mekanda belli bir yere lokalize edilmemiş, gerçekte olmıyacağı gibi kurgulanmış, anlamı boşaltılmış ve boşluğun yoğunluğunda tekrar vücutlaştırılmıştır. Boşluk ve doluluğun geçirgenliğinde metalik nesnelerin yansıtıcı özelliğinden yararlanılmıştır. Nesne-zemin ilişkisinde ızgaralanmış mekan, boşluk ve doluluğun karşılaştırmalı değerlerinin sorgulanmasında fonksiyonel olmuştur. Izgaralanmış mekan aynı zamanda hem sonsuzluğun ve sürekliliğin, hem de sınırlandırılmış olanın eş zamanlı birlikteliğidir.Boyutlu bir sahne gibi düşünülen resmin mekanı, değişik yönlerdeki fırça izleri, çok renkliliğe dayanan bir kurgulama ve resmin içinden dışarıya çıkan bir ışıklıkla hareketlendirilmiş ve enerjilendirilmiştir. Üç boyutlu algılamayla, mekanda yukarıdan aşağıya ve tam karşıda olanın aynı yüzeyde çakıştırılması boyutlu mekan yanılsaması oluşturur. Nesnenin ve mekanın çerçevenin boyutlarıyla kesilip, dışarıya taşırılması, resmin mekanını dışarıya doğru hareket ettirmek, resmin sergilendiği mekanla fiziksel ilişkisinin varlığıyla atmosfer yaratır. Dolu ve boş olanın, sınırsızlığın ve sınırlandırılmış olanın, küçüklük ve büyüklüğün, yakınlık ve uzaklığın, doğa ve kültürün birbirini besleyen karşılaştırmalı değerlerinin sorgulanması öz ve biçim bağlamında atmosferin vücutlaştırılmasıdır. 11
Özet (Çeviri)
SUMMARY Atmosphere is the sky that belongs to the nature. It associates the space, infinity, no boundaries and density. When it is used in linguistic context, it transforms into an ambiguous expression of a vital moment. It is not distinct. It changes according to what is signified and the signifier, place, setting and time, as it is interpreted. The atmosphere is considered with two meanings as not only the processing of the work that emerges but also the setting itself which is speculated in this process. Visual expression is put into relation with the signifiers of the atmosphere. In painting, the atmosphere is becomes the expression of depth, color, light, infinity and space. The omnipresence and wholeness of the atmosphere transforms into the action of reflecting the whole environment which also is ego-centered. With a three dimensioned perception, both the object and the space are combined into mass and the space is recreated. With the existence of a particular (chosen) object, a space, not infinite or extenal but specified.“An object that creates atmosphere”is in the meantime, a means of communication. The object is not localized in a particular setting, it is speculated as it would not be in reality, its meaning was emptied and brought and brought into existence once again in the density of the space. In the permeability of emptiness and fullness, the reflective property of metallic objects is utilized. In the relation between object and ground space grids is functioned when the comparative values of emptiness and fullness are questioned. In mthe meantime, grids is the synchronized togetherness of both infinity and continuity and that of limited. The setting of the painting which is thought as a dimensioned stage is mobilized and energized with brush marks in different directions, a construction based on multiple colors and light coming from inside the painting to outwards. With three dimensioned perception, the coinciding at the same surface of what is above, what is below and what is straight in the picture plane, forms dimensional illusion of the space is emphasised. By cutting down the object and space to the sizes of the frame and making it overflow, moving the space of the painting outwards, the existence of the physical relationship between the painting and the wall that is exhibited creates atmosphere Questioning of the comparative values feeding each other that belongs to the empty and full, infinite and limited, smallness and largeness, being far and close, nature and culture is, in essence and in form, is the bringing of the atmosphere into existence. IV