Uzun çalışma saatlerinin hemşirelerin dikkat, yorgunluk ve uyku kalitesine etkisi
The effect of long working hours on nurses' attention, fatigue and sleep quality
- Tez No: 637717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uzun çalışma saatleri ve gece çalışma hemşirelerde sirkadiyen ritmin bozulması neden olmaktadır. Bu durum hemşirelerde özellikle uyku düzeninde bozulma, yorgunluk, uykululuk ve sürdürülebilir dikkat üzerinde iş sağlığını tehlikeye atabilecek riskler yaratabilir. Bu çalışma uzun çalışma saatlerinin hemşirelerde dikkat, yorgunluk ve uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya dahili ve cerrrahi kliniklerde çalışan 28 hemşire dahil edilmiştir. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formu, test bataryasında (The Psychology Experiment Building Language) bulunan Psikomotor Vijilans, Timewall ve Corsi Block testleri, Piper Yorgunluk Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Epworth Uykululuk Ölçeği, Aktigrafi Cihazı (GeneActiv) ve uyku günlüğü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Long working hours and night work cause circadian rhythm disorders in nurses. This situation may create risks for nurses that may endanger occupational health, especially on sleep disorders, fatigue, sleepiness, and sustainable attention. This study was conducted to determine the effect of long working hours on attention, fatigue, and sleep quality in nurses. A total of 28 nurses working in internal and surgical clinics were included in the study. The data were collected with a form prepared by the researcher, Psychomotor Vijilans, Timewall and Corsi Block tests in the test battery (PEBL), Piper Fatigue Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, Epworth Sleepiness Scale, Actigraphy Device (GeneActiv) and sleep diary.