Serebral palsili çocuklarda kaba motor fonksiyon ölçütünün uzun (KMFÖ-88) ve kısa (KMFÖ-66) formunun Türkçeye uyarlanması, güvenilirlik ve geçerliliğının araştırılması ve klinik tıplere göre incelenmesı
Turkish translation and adaptation of the long(GMFM-88) and short(GMFM-66) form of the gross motor function measurement and research for reliability and validity of specify to clinical types
  1. Tez No: 637719
  2. Yazar: TUĞÇE ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın amacı, Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (KMFÖ)'nün uzun hali olan 88 maddelik formu ve kısa hali olan 66 maddelik formunun Türkçe'ye uyarlamasının yapılarak, her iki formun Türkçe uyarlamalarının Serebral Palsili (SP) çocuklarda geçerlik ve güvenirlik analizinin yapılması ve bu güvenirlik ve geçerliliğin tiplere göre farklı olup olmadığının incelenmesiydi. Çalışmaya, 5-18 yaş arasında 100 SP'li çocuk dahil edildi. KMFÖ formlarının Türkçe'ye uyarlanması yapıldı ve orijinal yazarlar tarafından onaylandı. Her bir KMFSS seviyesi için 10'ar çocuk olmak üzere 50 çocukta test- tekrar test uygulaması yapıldı ve Cronbach Alfa katsayısı KMFÖ-88 A, B, C, D, E alt bölümleri ve toplam için sırasıyla 0,999; 0,999; 0,999; 0,993; 1,00; 0,999 ve KMFÖ-66 için ise 0,999 olarak bulundu. Geçerlik analizi için ise altın standart olarak Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study was adapting the 88-item form, which is the long version of the Gross Motor Function Measurement (GMFM), and the short version 66-item form, to Turkish and for this Turkish version of both forms to study a validity and reliability analysis of children with cerebral palsy (CP). It was also aimed to investigate reliability and validity differed in different types. 100 children with CP aged 5-18 years were included in the study. As the first step of the study, GMFM was adapted into the Turkish with its long version of 88 items and 66 with a short version, and was approved by the original authors. With choosing 10 children for each GMFCS Levels, a test-retest application was performed in 50 children. Cronbach Alpha coefficient for subdimensions of GMFM-88 A, B, C, D, E and their total were found respectively 0,999; 0,999; 0,999; 0.993; 1.00; 0.999. For GMFM-66, it was found to be 0.999 because only the total score was taken into account. The Gross Motor Function Classification System (GMFCS) was used as the gold standard for validity analysis.