Yaşlı hastaya bakım veren hemşirelerin yaşlıya yönelik tutumları ve etik duyarlılıkları
Attituedes and ethical sensitivities towards the elderly BY nurses WHO care for the elderly patient
  1. Tez No: 637720
  2. Yazar: ÜNZİLE SONNUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı yaşlı hastaya bakım veren hemşirelerin yaşlı hastalara yönelik tutumlarının ve etik duyarlılık düzeylerinin belirlenerek, bu iki kavram arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Meteryal ve Metot: İlişki arayan tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılan bu araştırma 01 Aralık 2018-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Samsun İlinde Bir Devlet Hastanesi'nde aktif olarak çalışmakta olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 292 hemşire ile yapılmıştır. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Kogan Yaşlılara Karşı Tutum Ölçeği ve Ahlaki Duyarlılık Anketi kullanılarak toplanmıştır. Veriler IBM SPSS V23 programı kullanılarak, Kolmogrov Smirov, ANOVA, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleriyle incelenmiştir. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin yaş ortalamasının 38,45±6,54, meslekteki çalışma yılı ortalaması 17,03±7,51 olup, %89,4'ü kadındır. Hemşirelerin yaşlıya yönelik tutum puan ortalaması 100,22±11,91, ahlaki duyarlılık puan ortalaması 80,62±12,37 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the attitudes and ethical sensitivity levels of nurses who care for elderly patients and to evaluate the relationship between these two concepts. Material and Method: This research was conducted in accordance with the descriptive research principles seeking a relationship between 292 nurses who were actively working in a Public Hospital in Samsun Province between 01 December 2018 and 28 February 2019 and agreed to participate in the research. Research data were collected using the Introductory Information Form, Kogan Elderly Attitude Scale and Moral Sensitivity Questionnaire. The data were analyzed using the IBM SPSS V23 program, Kolmogrov Smirov, ANOVA, Man Whitney U and Kruskal Wallis tests. Results: In the study, the average age of the nurses is 38.45±6.54, the average working year in the profession is 17.03±7.51 and 89.4% are women. The average score of the nurses' attitude towards the elderly was 100.22±11.91, and the average of moral sensitivity was 80.62±12.37.