Kemoterapi uygulanan hematolojik kanserli hastalarda bulantı-kusma öğürme ve ağız sağlığının değerlendirilmesi
Nausea and vomiting in patients with hematological cancer grinding and oral health assessment
- Tez No: 637739
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, kemoterapi uygulanan hematolojik kanserli hastalarda bulantı-kusma öğürme ve ağız sağlığının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı özellikte olan araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji klinikleri, Kemik İliği Transplantasyonu (KİT) kliniği ve gündüz tedavi ünitelerinde kemoterapi uygulanan hematolojik kanser tanılı ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 223 birey üzerinde yapılmıştır.Çalışma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Rhodes Bulantı-Kusma ve Öğürme İndeksi (BKÖİ) ve Ağız Değerlendirme Rehberi ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate nausea-vomiting, gagging and oral health in patients with chemotherapy-treated hematological cancer. The research which is a feature descriptive was conducted hematological cancer with chemotherapy applied in Ankara University Medical Faculty Hospital Hematology clinics, Bone Marrow Transplantion (KIT) clinic and day treatment units and that on 223 individuals who met the inclusion criteria in the research.Study data; Personal Information Form was obtained with Rhodes Index of Nausea-Vomiting, and Retching (INVR) and Oral Health Assessment Guide. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program was used for the evaluation of the data.