Laparoskopik kolorektal cerrahi sonrası kahve tüketiminin bağırsak hareketlerine ve hastanede kalma süresine etkisi
The effect of coffee consumption after laparoscopic colorectal surgery on intestinal movements and duration of hospitality
- Tez No: 637752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR KULA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kahvenin sağlıklı kişilerde genel sağlık, merkezi sinir sistemi, kardiyovasküler sistem ve bağırsak hareketleri üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Ancak son yıllarda yapılan birkaç çalışmada cerrahi girişim sonrası bağırsak hareketlerini hızlandırmak amacı ile kahve tüketiminin güvenli ve etkili bir yöntem olduğu belirtilmektedir. Bu çalışma laparoskopik kolorektal cerrahi sonrası kahve tüketiminin bağırsak hareketlerine ve hastanede kalma süresine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize olmayan çalışma olarak planlandı ve yapıldı. Araştırma Kasım 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin genel cerrahi kliniğinde çalışmaya katılmaya kabul eden 25'i deney, 25'i kontrol grubunu oluşturmak üzere toplamda 50 hasta çalışmanın örneklemini oluşturdu. Veri toplamada sosyodemografik özelliklere ilişkin soru formu, bağırsak seslerini dinlenmek amacı ile üniversite hastanesi ile biyomedikal mühendisliği işbirliği ile geliştirilen dinleme aracı ve hasta takip formu kullanıldı. Kontrol grubundaki hastalara ameliyat sonrası normal beslenme prosedürü uygulandı,deney grubunda hastalara ise ameliyat sonrası 6.saatten itibaren günde üç kez 100 ml suya bir çay kaşığı (25 mg) kahve (süt ve şeker eklenmemiştir) araştırmacı tarafından hazırlanarak içirildi. Kontrol ve deney grubundaki hastaların, gaz ve gaita çıkarım süresi, bağırsak hareketleri, ilk mobilizasyona başlama süresi ve hastanede kalma süresi takip edildi. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma,Ki Kare, Fisher, Student t-testi ve ANOVA kullanıldı.Çalışmaya katılan hastaların % 50,0'sinin kolon kanseri tanısı, yaş ortalamaları 58,72±13,25, BKI indeksinin 26,57±4,75, % 58,0'inin erkek, %42,0'sinin ilkokul mezunu olduğu belirlendi. Her iki grubun sosyodemografik özelliklerinin (cinsiyet, cerrahi girişim türü, yaş ortalaması, BKI indeksi, eğitim durumu) homojen olduğu saptandı. Hastaların kahve tüketimi sonrası % 88'i olumlu duygu ve düşünceler ifade etti. Hastaların laparoskopik kolorektal cerrahi sonrası,kahve tüketiminin bağırsak hareketlerinde ve hastanede kalma süresinde istatiksel olarak etkili olmamasına karşın (p >0.05) bağırsak hareketlerinin kontrol grubundaki hastalara göre 3 saat daha erken başladığı ve hastanede bir gun daha az kaldığını belirlendi.
Özet (Çeviri)
It is known that coffee has positive effects on general health, central nervous system, cardiovascular system and bowel movements in healthy individuals. However, in a few studies conducted in recent years, it is stated that coffee consumption is a safe and effective method to accelerate bowel movements after surgery. This study was conducted as a randomized controlled study to evaluate the effect of coffee consumption on laparoscopic colorectal surgery on bowel movements and length of hospital stay. The study consisted of a total of 50 patients, 25 of whom were experimental and 25 of which were the control group, who accepted to participate in the general surgery clinic of the hospital between November 2018 and June 2019. Data were collected using a questionnaire about sociodemographic characteristics, listening instrument and patient follow-up form developed in cooperation with university hospital and biomedical engineering for the purpose of listening intestinal sounds. In the control group, the patients underwent a normal postoperative feeding procedure, and in the experimental group, one teaspoon of coffee (5 mg) of coffee (no milk and sugar) was drunk three times a day from the 6th postoperative hour and drunk by the researcher. Control and experimental group patients were monitored for gas and stool extraction time, bowel movements, initial mobilization time, and hospital stay. Percentage, mean, standard deviation, Chi Square, Fisher, Student t-test and ANOVA were used to evaluate the data. It was determined that 50.0% of the patients who participated in the study were colon cancer, mean age was 58.72 ± 13.25, BMI index was 26.57 ± 4.75, 58.0% was male and 42.0% were primary school graduates. . Sociodemographic characteristics (sex, type of surgery, mean age, BMI index, educational status) of both groups were found to be homogeneous. 88% of patients after coffee consumption expressed positive feelings and thoughts. In our study, although laparoscopic colorectal surgery was not statistically effective in bowel movements and hospital stay (p> 0.05), we found that bowel movements started 3 hours earlier than the patients in the control group and remained in the hospital less than a day.