Karaciğer nakli bekleme listesindeki hastaların nakilden beklentilerinin ve yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi
Determination of the expectations and difficulties of the patients' in the waiting list of liver transplantation from the transplantation
  1. Tez No: 637753
  2. Yazar: GÜLHAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR KULA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Karaciğer transplantasyonu, farklı tedavi yöntemleri ile tedavisi olmayan, karaciğer yetmezliğindeki hastalara önerilen tek tedavi yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma karaciğer nakli bekleme listesindeki hastaların nakilden beklentilerinin ve yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bir üniversitesi hastanesinin organ nakil merkezinin bekleme listesinde yer alan 37 hastanın tamamı çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmada nicel yöntem kullanılmış, araştırmacı tarafından 37 hasta üzerinden veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde sayı, yüzde, Ki Kare test ya da Fisher test istatistiği kullanıldı. Ölçek toplam puan karşılaştırılmasında ise Student t-testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The liver transplantation is defined as the single treatment method that is recommended in liver failure which does not have various treatment methods. This study has been carried out so as to determine the expectations and difficulties of the patients in the waiting list of liver transplantation. All of the 37 patients who were in waiting list of liver transplantation of a organ transplantation center of a university hospital consisted of the sample of this study. Quantitative method was used in the study and the data were collected from 37 patients by the researcher. Number, percentage, Chi Square test or Fisher test statistics were used in the analysis of the quantitative data. Student t-test and ANOVA analysis were used to compare the total score of the scale.