Sosyal medyada reklam kullanım pratikleri: Instagram'daki fenomen anneler üzerine bir inceleme
Practices of use of advertising in social media: A review of phenomenal mothers on Instagram
- Tez No: 637787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Journalism, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sivillerin kullanımına açılmasını takiben teknik altyapısı ve içeriği gün geçtikçe genişleyen internet tabanlı teknolojinin özellikle sosyal medya uygulamaları vasıtasıyla gündelik hayat pratiklerinin içerisine hızlı biçimde yerleştiği görülmektedir. Zamansal ve mekansal kısıtlamaları görece azaltan ve bireye her an ulaşım olanağı sağlayan mecranın, geleneksel kitle iletişim araçlarına oranla spesifik gruplara erişim imkânı sağlayan doğası gereği tecimselleşmeye açık olduğu ve günümüzde ilk emareleri görülen yönelimin süreç içerisinde artarak devam edeceği mütalaa edilebilir. İlgili mecradaki tecimselleşme olgusunu tespit ve mecranın yapısından kaynaklı yeni reklam tür ve yöntemlerini ortaya çıkarmaya odaklı öncü nitelikteki bu çalışmada sosyal medya uygulamaları içerisinde kullanıcı sayısı bakımından önde gelen Instagram uygulaması inceleme alanı olarak seçilmiş; bu mecra içerisinde de takipçi sayısı görece yüksek ve sektör büyüklüğü dikkate alındığında reklam verenler açısından da önem arz edeceği varsayılan bir alan olarak 'annelik' odaklı sayfalar incelenmiştir. 'Annelik' temalı sayfalar evreninin büyüklüğü dikkate alınarak 100 B ve üzeri takipçiye sahip 'fenomen anne'lerin örneklem alındığı çalışmada 30 Instagram hesabı içerik analizine yöntemiyle incelenmiştir. Bu bağlamda kodlamaya dayalı tespit edilen temalar bağlamında içerik paylaşım adetleri, sıklığı, içerik/reklam oranı gibi niceliksel bulgular saptanmış; takiben mecranın doğasından kaynaklanan yeni reklam tür ve yöntemlerinin neler olduğu tespite çalışılmıştır. Deneyim odaklı, ürün promosyonlu, etkinlik temelli ve klasik reklamlar olmak üzere dört temel reklam türü olduğu gözlenen mecrada özellikle deneyim aktarımı algısına dayalı reklam faaliyetlerinin etik açıdan sorgulanır olduğu ifade edilmelidir. Bu noktada yurtdışında az sayıda olmakla birlikte örnekleri görüldüğü üzere reklam içerikli paylaşımların yazı ve/veya görsel içerisinde belirtilmesinin içerik üreticileri ile takipçiler arasında sürdürülebilir iletişim açısından yarar sağlayacağı belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the internet-based technology, whose technical infrastructure and content has been expanding day by day since its initiation to be used by civilians, has quickly settled in daily life practices, especially via social media applications. It can be assumed that the media, which reduces the temporal and spatial constraints relatively and provides access to the individual at any time, is open to commercialization due to its nature that allows for accessing specific groups compared to the traditional mass communication tools, and the trend, the first signs of which are observed today, will continue increasing within the course. In this pioneering study focusing on determining the commercialization phenomenon in the related media and revealing new advertising types and methods resulting from the structure of the media, the Instagram application, which comes to the fore with its number of users among the social media applications, was selected as the area of investigation, and within this media, the“motherhood-oriented”pages were examined as an area thought to be important for advertisers considering their relatively high number of followers and sectoral size. 30 Instagram accounts were reviewed with the content analysis method in this study, where the“phenomenal mothers”that had 100K or more followers were employed as the sampling by paying attention to the size of the universe of the pages with the“motherhood”theme. In this respect, quantitative findings such as the content sharing counts, frequency, and content/advertising ratio were specified in the context of the themes identified based on coding; and then, it was attempted to find out what the new advertising types and methods resulting from the nature of the media were. It should be stated that the advertising activities based on the perception of experience transfer are ethically questionable in the media, which is observed to have four basic types of advertising: experience-oriented, product promotion, activity-based and classic advertisements. At this point, it can be noted that advertisements in written and/or visual form will be useful in terms of sustainable communication between the content producers and followers, and the related examples can be seen abroad, although in a low number.