Chlamydomonas reinhardtii'de COPII vezikül altbirimi SEC24A insersiyonel mutantlarının genetik linkaj ve fenotipik analizleri
Genetic linkage and phenotypic analyses of COPII vesiclesubunit SEC24A insertion mutants in Chlamydomonas reinhardtii
  1. Tez No: 637788
  2. Yazar: SEVİNÇ EVREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biotechnology, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada model organizma olarak tek hücreli bir yeşil alg olan Chlamydomonas reinhardtii (C. reinhardtii) kullanılmıştır. Chlamydomonas Center'dan alınan ve SEC24A geni 3ˈUTR bölgesinde insersiyona sahip olan sec24a mutantı ile İleri Genetik (forward genetic) çalışması yapılmıştır. COPII kompleksinin oluşumunda bir dizi sitoplazmik protein görev alır ve minimal üç sitolozik bileşenden, toplamda 5 farklı proteinden oluşmaktadır. Bunlar; GTPase-Sar1, Sec23/Sec24 kompleksi ve Sec13/Sec31 kompleksidir. Hücre içi salgı yolağının COPII vezikülünde kargo tanıma ve taşımada görev alan SEC24 proteininden iki paralog bulunduran C. reinhardtii'de, SEC24A geni üzerinde çalışılmıştır. Yapılan biyoinformatik çalışmalar sonucunda C. reinhardtii'de bulunan SEC24A proteini en fazla Homo sapiens SEC24D proteinine benzerlik gösterdiği, SEC23 proteini ile bağlanma motifinin SEC24A protein sekansı üzerinde bulunduğu ve domain yapısını koruduğu belirlenmiştir. sec24a hücrelerinde generatif üreme aşamaları, zigot oluşumu ve mayoz bölünme gibi aşamalarda çok bariz bir anormallik görülmemiştir. Hücre yapısında farklılıklar gözlemlenmiştir. Arilsülfataz enziminin hücre dışına salınımında bir farklılık gözlemlenmezken, alkalen fosfataz enziminin hücre dışına salgılanmasında azalma tespit edilmiştir. Sonuçlar SEC24A'nın alkalen fosfataz enziminin sekretuar yolaktan dışarıya salgılanmasında görev alabileceğini göstermektedir. Bu konuda kesin bir sonuca varabilmek için ilerideki çalışmalarda mutanttan üçüncü geriye çaprazlama yapılarak projeni testi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Chlamydomonas reinhardtii, a unicellular microalga was used as model organism in this study. A forward genetic analysis was done using an insertional mutant sec24a which had an insertion in 3'UTR region. COPII complex is made of 5 different proteins. These proteins are GTPase Sar1, SEC23/SEC24 complex SEC13/SEC31 complex. SEC24 is involved in cargo recognition and study was done on SEC24A paralog of C. reinhardtii which has two SEC24 paralogs. Bioinformatic analysis has shown that SEC24A is most similar to human SEC24D and it contains the FXP motif which is involved in binding to SEC23. sec24a didn't have any detectable abnormalities in gametogenesis, zygote formation and meiosis. sec24a had normal arylsulfatase activity but alkaline phosphatase activity may be lower according to our colorimetric assays. Third backcross of the mutant needs to be generated in order to make a conclution on this phenotype.