Finansal fizibilite çalışmalarında kullanılmak üzere hazırlanan bir otomasyona yönelik ihtiyaç araştırması
Need research for an automation prepared for use in financial feasibility studies
- Tez No: 637799
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fizibilite çalışmaları diğer bir ifadeyle yapılabilirlik analizleri, isminden de anlaşılacağı üzere bir iş fikrinin ekonomik, teknik, finansal ve hukuki konularda yapılıp yapılamayacağının belirlenmesine yönelik çalışmalardır. Birçok alanda kullanılabilen fizibilite çalışmaları özellikle yeni iş girişimleri için daha önemli görülmektedir. Piyasaya yeni giriş yapacak girişimlerin tecrübesizlik dezavantajını kaldırarak, projenin muhtemel başarısızlığı sonucu doğacak para ve zaman kaybını önlemektedir. Fizibilite çalışmalarının maddi olarak yapılabilirliğini anlamaya yönelik yapılan analiz türü finansal fizibilite analizleridir. Finansal fizibilite, bir iş fikrine ait bütün maliyetlerin ve nakit akışlarının göz önüne alınmasıyla yapılmaktadır. İlgili analiz sonucunda beklenen nakit akışlarının beklenen maliyetten fazla çıkması, projenin finansal olarak yürürlüğe konulabileceğini göstermiş olmaktadır. Aksi durumda ise proje reddedilmekte ya da nakit akışları ve maliyet giderleri yeniden incelenmektedir. Günümüzde paranın etkin kullanımının giderek daha önemli bir hale gelmesinden dolayı finansal fizibilite çalışmaları yapmanın özellikle KOBİ'ler için ayrı bir önem arz ettiği düşünülmektedir. Bu anlayıştan yola çıkılarak KOBİ'lere ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sunmak fikrinden hareketle ilgili çalışma ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada, KOBİ'lerin fizibilite konusuna olan bakışları ve fizibilite çalışmasına yönelik yapılacak olan otomasyon hakkındaki fikir ve önerilerini ölçmek amacıyla anket çalışmasından yararlanılmıştır. Anket formunda, katılımcıların işletmelerine dair demografik özelliklere, katılımcıların devlet desteklerinden yararlanmama sebeplerine ve katılımcıların otomasyona yönelik düşüncelerine yer verilmiştir. Anket çalışması, Trabzon ilindeki en az on çalışanı bulunmakta olan KOBİ'ler üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 24.0 paket program ile analiz edilmiş ve frekans yüzde dağılımları ve çapraz tablo analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda KOBİ'lerin finansal fizibilite otomasyonunun kullanımına ilişkin pozitif sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Feasibility studies are in other words to determine whether a business idea can be done in economic, technical, financial and legal matters, as the name suggests. Feasibility studies that can be used in many fields are seen as more important, especially for new business initiatives. Removing the inexperience disadvantage of initiatives to make new entry to the market, it prevents the loss of money and time as a result of the project's possible failure. The type of analysis to understand the material feasibility studies is financial feasibility analyses. Financial feasibility is done by taking into account all costs and cash flows of a business idea. The expected cash flows as a result of the relevant analysis show that the project could be put into effect financially. Otherwise, the project is rejected or cash flows and cost expenses will be re-examined. Today, it is thought that conducting financial feasibility studies is especially important for SMEs due to the increasing use of money. Based on this understanding, the study on the movement has been revealed with the idea of contributing to SMEs and thus the national economy. In this study, survey ingenue was used to measure the views of SMEs on feasibility and their ideas and suggestions on automation for feasibility study. The survey form includes demographic characteristics of the participants' businesses, the reasons why participants do not benefit from state support, and the participants' thoughts on automation. The survey study was conducted on SMEs with at least ten employees in Trabzon province. The data obtained was analyzed by the IBM SPSS 24.0 package program and frequency percentage distributions were performed. As a result of the analysis, positive results were obtained regarding the use of financial feasibility automation of SMEs.