Utilization of tanscript variants of CXXC5 gene to predict its promoter
CXXC5 geninin transkript varyantlarının promotör bölgesinin tahmini için kullanılması
  1. Tez No: 637800
  2. Yazar: KERİM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
CXXC5, deregülasyonunun kanser de dahil olmak üzere farklı hastalıklarda etkisinin olduğunun gösterildiği östrojen yanıtlı bir gendir. CXXC5'in fizyolojik ve patofizyolojik durumlardaki rolünü anlamak için gen ifadesinin nasıl düzenlendiğini anlamak elzemdir. CXXC5 gen ifadesine yönelik fikir edinmek için promotör bölgesini tanımlamak istedik. CXXC5 promotörünün ana transkript varyant(lar)ının transkripsiyon başlangıç yer(ler)inin yakınında olabileceğini tahmin ettik. Bu çalışmada, CXXC5 ana transkript varyantını ve bu varyantın transkripsiyon başlangıç yerini belirlemek istedik. CXXC5'in hepsi aynı proteini kodlayan 14 tane transkript varyantı vardır. CXXC5 Transkript Varyant 2'nin MCF7 ve HL60 hücrelerinde en fazla ifade seviyesine sahip olduğunu, bu sebeple ana transkript varyantı olduğunu bulguladık. CXXC5 Transkript Varyant 2'nin geniş bir transkripsiyon başlangıç bölgesine sahip olduğunu ve bu bölgeden daha önce tanımlanmamış bir CXXC5 transkript varyantının sentezlendiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
CXXC5 is an estrogen responsive gene whose deregulations are implicated in a number of diseases including cancers. It is crucial to understand the mechanisms through which CXXC5 expression is regulated for the characterization its role in physiologies and pathophysiologies. To gain an insight in the CXXC5 gene expression, we wanted to identify its promoter. We hypothesized that the promoter of CXXC5 could reside in close proximity to the transcription start site of its main transcript variant. In this study, we wanted to identify the main transcript(s) of CXXC5 and its transcription start site(s). CXXC5 has 14 transcript variants all of which encode the same protein. We found here that CXXC5 Transcript Variant 2 is the variant that has the highest expression levels in both MCF7 and HL60 cells, thus, it is the main transcript variant. CXXC5 Transcript Variant 2 has a broad transcription initiation region and by investigating the ranges of this region, we identified a novel transcript variant of CXXC5 as well.