Siyasal iletişim aracı olarak sosyal medyada retorik kullanımı: 24 Haziran Genel Seçimleri örneği
Rhetoric use in social media as a political communication tool: The example of June 24 General Selections
- Tez No: 637825
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Siyasi rekabet ortamında partiler de seçmenleri etkilemek için onları üstün kılacak farkı ortaya koymaya gerek duymakta, seçmenleri ile etkileşim kurmak, kendini tanıtmak, rakipleri arasında öne çıkmak, özellikle seçimi kazanmak ve gerekli aday imajını oluşturmak için siyasal iletişim yöntem ve tekniklerine başvurmaktadır. Sosyal medya, siyasi partilerin seçmenlerle buluşmasına aracılık eden önemli bir ortamdır. Bu doğrultuda çalışmada, siyasal iletişim aracı olarak sosyal medya mecralarından twitterda retorik kullanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Siyasal iletişim kavramı, sosyal medya mecralarından twitterda retorik kullanımı 24 Haziran genel seçimleri örneği üzerinden içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda çalışmaya dahil edilen siyasetçilerinin tamamı retorik tür olarak politik söylevi tercih ettiği; Doğu Perinçek, Muharrem İnce, Meral Akşener ve Recep Tayyip Erdoğan üç ikna kanıtından logosu kullanırken Selahattin Demirtaş'ın pathosu ve Temel Karamollaoğlunun ise ethosu kullandığı tespit edilmiştir. Retorik figür türlerinden ise Doğu Perinçek ve Meral Akşener en çok abartı, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Temel Karamollaoğlu yankılama ve son olarak Selahattin Demirtaş düzdeğişmeceyi kullanmıştır. Retorik ile ilgili olarak adayların ortaya koymuş olduğu stratejiler incelendiğinde adayların mesajların etkili bir şekilde hedef kitleye ulaşmada araç olarak retoriğe sıklıkla yer verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the political competition environment, parties also need to reveal the difference that will make them superior in order to influence voters, they use political communication methods and techniques to interact with their voters, to introduce themselves, to stand out among their rivals, especially to win the election and to create the necessary candidate image. Social media is an important medium that mediates political parties to meet with voters. In this direction, the study aimed to examine the use of rhetoric in Twitter, one of the social media channels, as a political communication tool. The concept of political communication, the use of rhetoric in Twitter, one of the social media channels, was analyzed using the method of content analysis on the example of the June 24 general elections. As a result of the research, all of the politicians included in the study preferred political discourse as a rhetorical genre; It was determined that Doğu Perinçek, Muharrem İnce, Meral Akşener and Recep Tayyip Erdoğan used the logo from three persuasion proofs, while Selahattin Demirtaş's pathos and Temel Karamollaoğl used the ethos. Among the types of rhetorical figures, Doğu Perinçek and Meral Akşener mostly used exaggeration, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan and Temel Karamollaoğlu, and lastly Selahattin Demirtaş. When the strategies put forward by the candidates regarding rhetoric were examined, it was found that the candidates frequently included rhetoric as a means of effectively reaching the target audience.