Nepotizm ve örgütsel sessizlik ilişkisi: Rekreasyon faaliyeti yürüten konaklama işletmelerinde bir araştırma
Relationship between nepotism and organizational silence: A survey in accommodation facilities operate recreational
- Tez No: 637824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmada ana amaç iş görenlerin nepotizm kavramı ile ilgili düşüncelerini ve bu kavramın örgütsel sessizlik ile ilişkisini açıklamaktır. Bu çerçevede öncelikle bireylerin nepotizm ve örgütsel sessizlik davranışına karşı düşüncelerini belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili'nde rekreasyonel faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan bireyler oluşturmaktadır. Belirlenen örneklem kitlesine 510 anket formu gönderilmiş, 480 anketin geri dönüşü sağlanmıştır. Ayrıca geri dönüş sağlanan anketlerde eksik ve hatalı işaretlenen 22 anket formu veri setine dahil edilmemiştir. Toplamda 458 sağlıklı anket formu ile veri seti oluşturulmuştur. Araştırma için veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Düzenlenen anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Anket formunun ilk bölümünde kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde nepotizm ölçeği, üçüncü bölümünde ise örgütsel sessizlik ölçeği kullanılmıştır. Nepotizm ve Örgütsel Sessizlik Ölçeklerine verilen cevaplar SPSS programı ve Excel Fisher's R Z değer hesaplanarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre nepotizm ve örgütsel sessizlik arasında doğrusal yönde bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca nepotizm algısının örgütsel sessizlik alt boyutlarından kabullenilmiş sessizlik, savunmacı sessizlik alt boyutları ile bir ilişkisi bulunmasına rağmen örgüt yararına sessizlik alt boyutu ile ilişkisi görülmemektedir. Bu iki değişken arasında ilişki oluşurken; demografik özelliklerin etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda yaş, eğitim ve iş yerindeki konum değişkenlerinin bir etkisi olduğu görülürken; cinsiyet ve çalışma sürelerinin herhangi bir etkisinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe personnel's thoughts towards nepotism concept, and to explain relationship between nepotism and organizational silence. Target population of this study is employees who work in 4 and 5 stars-edac commodation facilities that operates recreationally in Ankara city. 510 questionnaires were sent to the determined sample group, and responses were collected for 480 questionnaires. 22 responded questionnaires form were excluded from data set because mis-markedor multiple marked answers existed in. By this way, data set consisted of 458 questionnaires.To collect data for the study, questionnaire method wasused. Prepared questionnaire form consisted of three sections. Questionnaire's first section includes personnel data form, secondsection comprises of nepotism scale, and third section involves organizational silence scale. Responses given to Nepotism and Organizational Silence Scales were analyzed by SPSS and calculating Excel Fisher's R Z values. According to findings gathered, there is a linear relationship between nepotism and organizational silence. Furthermore, although nepotism has a relationship with acquiescent silence, and defensive silence which are sub-dimensions of organizational silence, it was not seen any relationship with prosocial silence. According to results which performed to determine demographic features has effect on relationship between these variables, age, education, andposition has effect on, whereas gender and term of employment has no effect on the relationship between nepotism and organizational silence.