Varoluşun saçmalığı; Beckett tiyatrosu ve bir sahneleme denemesi olarak Krapp'ın son bandı
The nonsense of existence; Beckett theater and Krapp's last tape as a stage trial
- Tez No: 637826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tiyatro Yüksek Lisans Programı'nda eğitim gören Arda Tunaseli tarafından ele alınan“VAROLUŞUN SAÇMALIĞI; BECKETT TİYATROSU VE BİR SAHNELEME DENEMESİ OLARAK KRAPP'IN SON BANDI”başlıklı tezin ilk bölümünde Modern ve Postmodern akımların varoluş süreci ve özellikleri. Varoluşçu felsefe ve temsilcilerinin incelenmesi. Absürd tiyatroyu hazırlayan ortamın ve öncüllerinin incelemesi yapılacaktır. Sonrasında Absürd tiyatro'nun özellikleri ve temsilcileri incelenecek, son bölümde ise Samuel Beckett'in hayatı, eserleri, tiyatro anlayışı ve Krapp'ın Son Bandı oyununun incelenmesi ve sahnelenmesine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis titled as ''THE NONSENSE OF EXISTENCE; BECKETT THEATER AND KRAPP'S LAST TAPE AS A STAGE TRIAL " and it has been studied by Arda Tunaseli who has taken part in the Theater Master's Program.In the first part of the thesis, the process of existence and characteristics of Modern and Postmodern movements are discussed.In addition, the existentialist philosophy and its representatives, as well as the environment and its predecessors preparing the absurd theater were examined.Afterwards, the characteristics and representatives of the Absurd theater were examined, and in the last chapter, Samuel Beckett's life, works, theatrical approach and finally Krapp's Last Tape were examined and the play was staged.