Geleneksel Türk evi ince yapı elemanları; Trabzon-Akçaabat ilçesi Orta mahalle evleri incelemesi
Traditional Turkish house fine building elements; Trabzon-Akçaabat Orta mahalle houses review
- Tez No: 637848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Geleneksel Türk evleri, özgün mimariyle olduğu gibi iç mekânları ve ince yapı elemanlarıyla da, geleneksel kültürün vazgeçilmez yapılarıdır. Geleneksel Türk Evleri'nin yapılış tarzı ve mimari özellikleri dikkate alındığında odaların mekânsal organizasyonu ve kullanılan, ince yapı ve sabit donatı elemanları önemli rol oynar. Bu çalışmada literatürde yer alan geleneksel Türk Evi'nin plân tipleri ve yapısal özellikleri bağlamında Trabzon'un Akçaabat ilçesi Orta Mahalle'de bulunan evlerin elemanları ve mekân tipolojisi özellikleri incelenmiştir. Genel olarak bakıldığında, geleneksel yapılar bulundukları yöreye göre mekân tipolojileri, donatı elemanlarının malzemeleri, boyutları ve yerleşim düzenleri farklılıklar göstermektedir. Sonuç olarak Orta Mahalle'de seçilen evlerin plân tipi, cephe ve yapısal özellikleri, sabit donatı elemanları, iç mekân düzenlemesi incelendiğinde geleneksel Türk Evi'nin genel karakterini yansıttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish houses are indispensable structures of traditional culture with their interiors and fine building elements elements as well as their original architecture. Considering the construction style and architectural features of Traditional Turkish Houses, the spatial organization of the rooms, the fine buildng and equipment elements were used play an important role. In this study, the fine building elements and space tyology characteristics of the traditional Turkish houses which are located in the Orta Mahalle of Akçaabat District of Trabzon were examined by the contxet of the plan types and structural features. Generally speaking, tradional buildings differ in their location typologies, materials, fine building elements, sizes and layout of the buildngs. As a result, when the plân type, facade and structural features, fine buildng elements and interior design of the houses which were selected in Orta Mahalle are examined, it is sceen that they reflect the general character of the tradional Turkish House.