Turkish EFL teachers' classroom management orientations: Investigating the role of demographic characteristics
İngilizceyi yabancı dil olarak öğretenlerin sınıf yönetimi yaklaşımları: Demografik özelliklerin rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 637886
  2. Yazar: HANDE KURT BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM EVEYİK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki üniversitelerin İngilizce hazırlık programlarında İngilizce öğretmenliği yapan kişilerin sınıf yönetimi yaklaşımlarının araştırılması ve öğretmenlerin yaşı, cinsiyeti, öğretim deneyimi ve eğitim durumu gibi bir dizi demografik özelliğin etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma (a) öğretmenlerin demografik özelliklerine göre sınıf yönetimi yaklaşımlarının neler olduğunu (b) EFL öğretmenlerinin sınıf yönetimi yönelimlerinin demografik özelliklerine bağlı olarak önemli bir fark gösterip göstermediğini cevaplamaktadır. Çalışmaya İstanbul'da bulunan 7 vakıf ve devlet üniversitesinden 97 hazırlık okulu İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veriler, sınıf yönetimi yaklaşımlarının öğretmen algısını ölçmeyi amaçlayan ABCC envanteri yoluyla toplanmıştır. Bulgular Türk öğretmenlerin öğretim yönetimi ve davranışsal yönetime etkileşimci bir yaklaşım benimsediklerini göstermektedir. Ancak, öğretmenler insan yönetimi açısında müdahaleci yaklaşım gösterdikleri belirlenmiştir. Yaş, herhangi bir yönetim boyutunda anlamlı bir belirleyicilik göstermemiştir. Bununla birlikte, öğretmenlerin cinsiyet, deneyim süresi ve eğitim düzeyi de sınıf yönetiminde anlamlı bir belirleyicilik göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
“The present study aims to investigate the classroom management orientations of Turkish in-service teachers of English teaching at the English preparatory programs of universities in Turkey and examine the effects of a number of demographic characteristics which are teachers' age, gender, teaching experience and educational level.”The study answers (a) what classroom management orientations are according to teachers' demographic features and (b) whether EFL teachers' classroom management orientations show any significant difference depending on their demographic characteristics. To the study, 97 preparatory school English teachers attended from 7 foundation and public universities in Istanbul. Data was collected through“ABCC inventory”which aimed to measure teacher perception of“classroom management”approaches. The findings show that Turkish teachers adopted an interactionalist approach to instructional management and behavioural management. On the contrary, teachers were non-interventionist in pe. man. Age was not a significant determiner in any management dimension. Moreover, the same results were found for gender and experience level which did not show any significant difference.