Investigation of the effect of breath control training program on anxiety level
Nefes kontrol eğitim programının kaygı düzeyine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 637887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, Nefes Kontrol Eğitim Programı'nın katılımcıların kaygı düzeyine etkisinin incelenmesidir. Katılımcılara, günlük hayatta kaygıyla baş etmek üzere kullanılabilecekleri etkili nefes tekniklerinden oluşan bir Nefes Kontrol Eğitim Programı uygulanmıştır. Araştırma, İstanbul ili sınırları içerisinde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında özel bir kişisel gelişim kursuna devam eden bireylerin (N=30) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. İki oturumdan oluşan Nefes Kontrol Eğitim Programı'nda oturum süresi 60 dakika olarak belirlenmiş, oturumlar haftada bir kez olacak şekilde planlanmıştır. Araştırmada deneysel araştırma yöntemlerinden'' tek grup öntest-sontest kontrol grupsuz desen'' kullanılmıştır. Araştırma verileri, ''Kişisel Bilgi Toplama Formu'', ''Beden Duyumları Ölçeği'', ''Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği'' ve ''Nefes Kontrol Eğitim Programı Değerlendirme Formu'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ShapiroWilk's, Eşleştirilmiş ve Bağımsız örneklem t testi ile Korelasyon ve betimsel - içerik analizleri yapılmıştır. Uygulanan ''Nefes Kontrol Eğitim Programı'' sonrasında katılımcıların, ön test ve son test ''beden duyumları'' ölçek puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma(p0,05) anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the Breath Control Training Program on the anxiety level of the participants. The Breath Control Training Program, consisting of effective breathing techniques that can be used to cope with anxiety in daily life, was applied to the participants. The research was carried out with the participation of individuals (N = 30) who attended a special personal development course in the 2018-2019 academic year within the borders of Istanbul. In the Breath Control Training Program consisting of two sessions, the session duration was determined as 60 minutes, and the sessions were planned once a week.“Single group pretest-posttest control-free group”pattern, which is one of the experimental research methods, was used in the research. Research data were collected using ''Personal Information Collection Form'', ''Body Sensations Scale'', State and ''Trait Anxiety Scale'', and ''Breath Control Training Program'' Evaluation Form. In the evaluation of the data, Correlation and descriptive - content analyzes were done with ShapiroWilk's Paired and Independent sample t-test. After the Breath Control Training Program, it was determined that there was a statistically significant decrease (p 0.05).