Argüman tabanlı sorgulayıcı araştırma etkinlikleri ile küresel iklim değişikliği konusunun öğretiminde öğrencilerin argümanlarının ve görüşlerinin incelenmesi
An investigation of students' arguments and opinions on the teaching of global climate change through argument driven inquiry activities
- Tez No: 637905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR NAMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada argüman tabanlı sorgulayıcı araştırma etkinlikleri ile bir sosyobilimsel konu olan küresel iklim değişikliği konusunun öğretiminde 8. sınıf öğrencilerinin argümanlarının ve uygulamalara yönelik görüşlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda argüman tabanlı sorgulayıcı araştırmaya dayalı uygulamalar 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Rize ilinin Kalkandere ilçesine bağlı bir ortaokulda 8. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak küresel iklim değişikliği senaryosu kapsamında hazırlanan açık uçlu soru formu, bireysel deney raporlarının bulunduğu laboratuvar föyleri ve yarı yapılandırılmış görüşme olmak üzere üç adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi ve argümantasyon düzey değerlendirme rubriği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre argüman tabanlı sorgulayıcı araştırma etkinliklerinin, öğrencilerin yazılı argümanlarının iddia, kanıtların bilimsel doğası ve muhakeme bileşenlerinde, bilimsel gerekçeler sunmada, çürütücü oluşturmada ve çoklu gerekçe modlarını kullanmada olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin çalışma yapraklarındaki yazılı argümanlarında argüman kalitelerinin son etkinliğe doğru arttığı görülmektedir. Araştırmanın öğrenci görüşlerine yönelik sonuçları incelendiğinde öğrencilerin en çok gerekçe oluşturmakta zorlandıkları, uygulamaları eğlenceli buldukları ve diğer derslerden farkına yönelik olarak cevaplarında gerekçelendirme yaptıklarını dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the argument qualities of 8th grade students, arguments and the opinions of the 8th grade students on the teaching of global climate change through argument driven inquiry activities. Within this framework, argument-driven inquiry activities were carried out with 8th grade students in a public middle school in the Kalkandere district of Rize in the spring term of the 2019-2020 academic year. This research was conducted as a single case holistic design study within the scope of qualitative research method. For the study, three data collection tools were used: open-ended questionnaire within the scenario of the global climate change, laboratory handouts with individual activity reports sheets, and a semi-structured interview. The data gathered was analyzed with content analysis and argumentation level evaluation rubric. The findings of the study have proved that argument-driven inquiry activities have a positive impact on the claim, scientific nature of justifications, and reasoning components of the students' written arguments, providing scientific rationale, creating rebuttals, and using multiple reasoning modes. In addition, it is seen that the argument quality of the students increased in their written arguments in the laboratory worksheets towards the last activity. When the results of the study on student views were examined, the students stated that they had difficulty most in providing rationale, found the activities entertaining, and reasoned in their answers different from other courses.