Yedinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi uzay kirliliği konusunda mühendislik tasarım düzeyleri ve ürün tanıtımı niteliklerinin incelenmesi
İnvestigating the qualities of product promotion and engineering design levels in subject of space pollution in 7th graders' science course
- Tez No: 637912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR NAMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Yedinci Sınıf Öğrencilerinin Fen Bilimleri Dersi Uzay Kirliliği Konusunda Mühendislik Tasarım Düzeyleri ve Ürün Tanıtımı Niteliklerinin İncelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, Rize il merkezinde, bir imam hatip ortaokulunda öğrenim gören 52 (19 kız, 33 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş tek durum deseninin kullanıldığı bu çalışmada veriler; mühendislik tasarım çalışma yaprakları, ses kayıtları ve akran değerlendirme formu ile toplanmıştır. Mühendislik tasarım düzeylerinin incelenmesi mühendislik tasarım süreci rubriğine, ürün değerlendirme rubriğine ve akran değerlendirme rubriğine göre analiz edilmiştir. Ürün tanıtımı niteliklerinin incelenmesi ise sözlü tanıtım analiz rubriği ve cevaplardaki kalite analizi rubriği ile analiz edilmiştir. Mühendislik tasarım sürecinde içerik analizi, ürün tanıtım sürecinde ise betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Mühendislik tasarım süreci basamaklarında grupların problemin tanımlanması, çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve prototipin test edilmesi basamaklarında başarılı bir performans gösteremedikleri görülmüştür. En iyi çözümün seçilmesi, prototipin inşa edilmesi ve sunulması basamaklarında ise grupların genel olarak başarılı bir performans sergiledikleri tespit edilmiştir. Ürünlerin mühendislik tasarım sürecine uygun nitelikte olduğu görülmüştür. Akran değerlendirmede tasarımın görünüşü, tanıtımı, maliyeti gibi özelliklerine daha yüksek puan verildiği tespit edilmiştir. Ürün tanıtımında gruplar arasında farklı stratejiler kullanıldığı belirlenmiştir. Grupların sözlü sunumlarda kurdukları cümlelerin kalitesi seviyesi genel olarak başarılıyken, cevaplardaki kalite seviyelerinde başarılı bir performans sergileyemedikleri tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the qualities of product promotion and engineering design levels in subject of space pollution in 7th graders science course. The participants of the study is 52 students (19 female and 33 male) studying in an imam hatip middle school in Rize in 2019-2020 academic year. In this study, which used embedded single case study design among qualitative research methods, data were collected using engineering design worksheets, audio records, and peer evaluation forms. The engineering design levels were analyzed according to engineering design process rubric, product evaluation rubric, and peer evaluation rubric. The qualities of product promotion were analyzed with oral introduction analysis rubric and quality analysis rubric of the answers. Content analysis was used in engineering design process and content analysis and descriptive analysis were used in product promotion process. It was seen that groups did not perform well in the steps of problem specification, development of design solutions and testing of prototypes among the steps of engineering design process. It was found that groups generally performed well in the steps of choosing the best solution, building the prototype, and presenting it. It was seen that products are appropriate for the engineering design process. It was found that qualities such as appearance, display, and cost of the design get higher points in peer evaluation. It was realized that groups used different strategies in product display. It was found that qualities of the sentences groups used in oral presentations were successful while they couldn't perform well in quality levels of their answers. Implications were provided in line with these results.