Tire Müzesi'nde korunan Hellenistik ve Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait bir grup mezar steli
A group of grave steles from the Hellenistic and the Roman Imperial period at the Tire Museum
  1. Tez No: 637913
  2. Yazar: SU TUĞÇEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT ÇEKİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Hellenistik ve Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait ve Tire Müzesi envanterine kayıtlı olan 12 mezar steli incelenmiştir. Steller belirli bir bağlam içerisinde yer almadığından, kökenlerini belirlemek ve tarihlendirmek için, stellerin formlarından, figürlerin stilistik özelliklerinden, üzerlerinde yer alan bezemelerden ve yine üzerlerinde yer alan yazıtlardan yararlanılmıştır. Birinci bölümde stellerin bulunmuş olduğu Lydia Bölgesi ve Tire kenti üzerinde durulmuş; antik kaynakların verdiği bilgilerden de yararlanılarak gerek Lydia Bölgesi'nin gerekse Tire kentinin tarihi hakkında bilgiler verildikten sonra Tire kenttinde yapılan diğer arkeolojik çalışmaların bir literatür özeti çıkarılmıştır. İkinci bölüm kullanmış olduğumuz kaynakların özetine ayrılmış olup çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, stel tiplerinin gelişimi ve çeşitleri hakkında genel olarak bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde steller üzerindeki figürler tipolojik olarak incelenmiş, kökenleri ve ikonografileri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın beşinci bölümü, çalışma kapsamındaki steller ile Lydia Bölgesi ve civar bölgelerdeki benzeş stellerin karşılaştırmasına ayrılmıştır. Altıncı bölümde, çalışmamız kapsamında yer alan steller genel olarak değerlendirilmiş, atölyeler ve köken üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın yedinci bölümü olan“Katalog”kısmında öncelikle stellere birer katalog numarası verildikten sonra künyeleri hakkındaki bilgiye değinilmiş, fotoğrafları ve çizimleri ile birlikte detaylı olarak tanımlamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines twelve grave steles from the Hellenistic and Roman Imperial Period which are registered in the Tire Museum inventory. Since the steles are not included in a certain context, the forms of the steles, the stylistic features of the figures, the decorations and the inscriptions are used to determine and date their origins. In the first chapter, Lydia Region where the steles were found and the city of Tire are emphasized. Additionally the history of both the Lydia Region and the city of Tire is explained with the information provided by the ancient sources and later on, a literature summary of the other archaeological studies conducted in the city of Tire is made. The second chapter includes a summary of the resources we used and in the third chapter of our study, general information about the development and types of steles is given. In the fourth chapter, the figures on the steles are examined typologically and their origins and iconography are explained. The fifth chapter of our study is devoted to the comparison of steles within the scope of the study and similar steles in the Lydia Region and surrounding areas. In the sixth chapter, the steles within the scope of our study are generally evaluated and workshops and origins are indicated. In the“Catalog”chapter, which is the seventh part of our study, after giving a catalog number to the steles, the information about their identities is stated, and they have are defined in detail along with their photographs and drawings.