Ahmed Vefik Paşa devir-şahsiyet-eser
Ahmed Vefik Pasa his age-personality-his works
  1. Tez No: 63794
  2. Yazar: BAHRİYE ÇERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 508
Özet
ÖZET Ahmed Vefik Paşa, XIX. yüzyıl Türk fikir hayatında ve edebiyatında kendisin den çok söz edilmiş bir şahsiyettir. Ahmed Vefik Paşa, Tanzimat döneminde, hem ideo loji üretmek, hem siyasî fikirler önermek, hem de ilim, kültür ve eğitim aracılığı ile Türkiye'yi kalkındırmak isteyen bir Türk aydınıdır. Ahmed Vefik Paşa elçilik, valilik, Meclis Başkanlığı, Maarif Nazırlığı gibi getirildiği çok önemli görevlerde fikirlerinin uygulamasını yapmış, devletin çıkarlarını daima- kendi çıkarlarından önde tutmuştur. Öncelikle Türk dilini tanımlamış, bu dilin sözlüğünü yapmıştır. Halkın dilin deki deyim ve atasözlerini tespit etmiş, Müntehâbât-ı Durûb-ı Emsâl'i meydana getir miştir. Tarih eserleri ile Türk milletinin.tarihini dünya tarihi içinde bir yere oturtarak incelemiştir. Molier'in oyunları, Telemak ve Mikromega çevirileri ve Molier'den yapmış olduğu oyun adaptasyonları ile, Batı'dan alınması gereken noktalara işaret etmiştir. Ahmed Vefik Paşa, hem devrinde, hem de devrinden sonra bir çok insanı etki lemiştir. Halk arasında bir fıkra tipine dönüşen Ahmed Vefik Paşa, bir taraftan kendin den sonraki edebiyata şekil verirken, kendi hayatı ve kişiliği de birçok edebî esere malzeme olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ahmet Vefîk Paşa is a character on whom many things had been said in the 19th Century Turkish intellectual life and literature. He is a Turkish intellectual who aimed at developing his nation by initiating ideologies, suggesting political ideas and by using science, culture and education during the Tanzimat Era. He was oppointed as an ambassador, governor, chairman of the Ottoman, Assembly and as the Minister of Education. In all these offices he occupied he practiced his ideas and aimed at serving his nation rather than serving his personal desi res. Firstly, he defined Turkish language and wrote a dictionary for this language. He collected the everyday idioms and proverios used in the society that he lived in and he wrote Müntehâbat-ı Durûb-ı Emsal. His studies an Turkish history are by fitting it into a place in world history. He pointed at the qualities to be adapted from the Western World with the plays of Moliere, with translations of Telemak and Mikromega, and with adaptations from Moliere. Ahmet Vefik Pasa influenced many people both during and after his time. He turned into a humourist character in his society and he not only shaped the literature of the later years but also he himself became a literary material.