Post-neoliberal regionalization in South America: ALBA-TCP and the failure of the 'Pink Tide'
Güney Amerika'da post-neoliberal bölgeselleşme: ALBA-TCP ve 'Pembe Dalga'nın düşüşü
  1. Tez No: 637943
  2. Yazar: TAŞKIN TOPRAK İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bölgesel bütünleşme modelleri siyasal atmosferi etkilemekte etkili olmuştur. Var olan bütünleşme modelleri çoğunlukla ana akım (realist/neoliberal) karakter taşımaktadır. Bu bağlamda ilk iki bölgeselleşme kuşağı ('eski' ve 'yeni' bölgeselcilikler) kendi dönemlerinin hâkim paradigmalarını yansıtıyordu: Birinci kuşak devlet-merkezli, kapalı bir yapıya dayanıyordu ve güvenlik ihtiyaçlarını önceliyordu. İkinci kuşak ise ('yeni' bölgeselcilik) piyasa yanlısı bir bölgesel örgütlenme modeli oluşturdu. Bu kuşak 1970lerin sonunda tüm dünyayı etkilemeye başlayan neoliberalizmden derinlemesine besleniyordu. Neoliberalizm merkez ve çevre ülkelerde farklı dinamiklerle uygulandı. Temel mantığı kamu kaynaklarının ve hizmetlerinin denetimlerinin azaltılması, liberalleştirilmesi ve özelleştirilmesiydi. Bu eylemler, piyasa yanlısı hükümetlere ve ilkelere karşı düzenlenen toplumsal başkaldırılara giden yolu açtı. Güney Amerika böylesi protestoları ve tepki eylemlerini deneyimleyen yerlerden biri olmuştur. 1990ların sonundan itibaren, pek çok Güney Amerika ülkesi sol kanat (radikal veya reformist) sosyal demokratik partilerin iktidara gelişine tanık oldu; bu eğilim 'Pembe Dalga' olarak adlandırıldı. Pembe Dalga'nın Güney Amerika bütünleşmesine en büyük katkısı onun neoliberal bölgeselleşmeye karşı alternatif girişimidir: ALBA-TCP (Alienza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América-Tratado de Comercio de los Pueblos). Bu çalışma ALBA'nın yapısını ve dinamiklerini, ALBA'yla vücut bulmuş post-neoliberal bölgeselleşme (üçüncü kuşak bölgeselcilik) ile birlikte incelemektedir. Ayrıca Pembe Dalga hükümetleri ve ALBA'nın neoliberal bölgesel bütünleşmeye alternatif bir düzen örgütleyip örgütlemediklerini değerlendirmektedir. Bu doğrultuda, ALBA'nın hükümetlerarası temeli ve bunun yetersizlikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Regional integration models have been crucial to influence political atmosphere. Existed integration models mostly have had a mainstream (realist/neoliberal) character. In this context the first two regionalism generations ('old' and 'new' regionalisms) reflected their era's dominant paradigms: First wave based on a state-centric, closed structure and prioritized security needs. Second wave ('new' regionalism) created a pro-market regional organization model. It is deeply fed from neoliberalism that started to influence the entire world since late-1970s. Neoliberalism was implemented by different dynamics in core and periphery countries. Its fundamental logic is deregulation, liberalization and privatization of public resources and services. These actions paved social uprisings organized against pro-market governments and principles. South America has been one of the places that have experienced such protests and reflective actions. From late-1990s, lots of South American countries have witnessed left-wing (radical or reformist) social democratic parties came to power; this trend was called the 'Pink Tide'. The biggest contribution of the Pink Tide to the South American integration is their alternative initiative against neoliberal regionalization: ALBA-TCP (Allienza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra America-Tratado de Commercio de Pueblo). This work examines ALBA's structure and dynamics along with the post-neoliberal regionalization (third wave regionalism) that came into existence with ALBA. It also assesses whether the Pink Tide governments and ALBA organized an alternative order to neoliberal regional integration. In this direction, ALBA's intergovernmental base and its shortcomings are analyzed.