Pulmoner emboli tanılı hastaların sosyodemografik,klinik, laboratuar ve görüntüleme özelliklerinin geriye dönük olarak incelenmesi
Retrospective analysis of sociodemographic, clinical, laboratory and imaging features of patients with pulmonary embolism
  1. Tez No: 637954
  2. Yazar: ORHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. VERMİ DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda toraks BT anjiyografilerinde pulmoner arterlerinde trombüs saptanmış 122 olgunun genel özellikleri geriye dönük incelenmiş olup PE tanısında anamnez, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgular ile noninvaziv tanı yöntemlerinin önemi ve elde edilen verilerin birlikte değerlendirilmeleri gerektiğini göstermek amaçlandı. Çalışmamızda olguların 54'ü (%44,3) kadın, 68'i (%55,7) erkek olup 87'si (%71,3) 65 yaş ve üzeri,35'i (%27,7) 65 yaş altı yaş gruptaydı. Olguların %34,4'ünde HT, %16,4'ünde KOAH, %8,2'inde DM, %4,9'unda KAH olduğu saptandı.%14,8'lik kısmında ise önceden tanı almış ek hastalık saptanmadı. İleri yaş %26,2 ile en sık risk faktörü iken bunu %21,3'le cerrahi girişimin izlediği görüldü. Olguların %23,8'inde ise herhangi bir risk faktörü saptanmadı. Olguların başvuru şikayetlerinin ilk sırasında %51,6 ile nefes darlığı ikinci sırada %13,1 ile göğüs ağrısı olduğu bulundu. Fizik muayene ve vital bulgular açısından olguların 40'ında (%32,8) solunum sesleri normaldi. Sistolik kan basıncı 14 (%11,5) olguda ise 100mmHg'ın altında saptandı. Olguların 60'ında (%49,2) nabız >100/dk olarak bulundu. SpO2 ;5'inde (%4,1) >%97 iken 6 (%4,9) hastada ise %
Özet (Çeviri)
In our study, the general characteristics of 122 cases with thrombus in the pulmonary arteries on CT angiography of thoracic were reviewed retrospectively. We intended to indicate the importance of anamnesis, clinical, laboratory, radiological findings, noninvasive diagnostic methods and the data was should be evaluated together at the diagnosis of pulmonary embolism. In our study;54 (44,3%) cases were female, 68 (55,7%) cases were male and 87 (71,3%) cases 65 years and over,35 (27,7%) cases were under 65 years of age. 34.4% HT,16.4% COPD,8,2% DM and 4,9% CHD were found to be additional disases in our patients. Additional disease was not detected in 14,8% of the cases. Advanced age was 26.2% and was the most frequent risk factor,followed by surgical intervention with 21,3%.Of cases 23,8% was not detected any risk factors. Dypsnea found it to be first complaint with 51,6% and chest pain was second with 13,1%.40 (32,8%) of the cases' respiratory sounds were normal in terms of physical examination and vital signs. Systolic blood pressure was detected in 14 (11,5%)patients under 100mmhg. In 60 (%49,2) of cases pulse rate was found as >100/min.SpO2 was found as >97% in 5 (4,1%) of cases and as