Çok eksenli frezelemede takım açıları ile frezeleme yönü ilişkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of tool angles and milling direction releationship in multi-axis milling
- Tez No: 637955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERMURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çok eksenli frezelemelerde; kesme yönü, kesme açısı, çevresel hız ve ilerleme hızı gibi bazı parametreler doğrudan takım ömrü, yüzey pürüzlülüğü ve imalat maliyeti gibi faktörleri etkilemektedir. Bu nedenle, istenmeyen etkileri en aza indirmek için kesme parametrelerinin en uygun değerlerde belirlenmesi gerekir. Bu çalışmada, AISI 4140 çelik malzeme, 3 mm çapında karbür küresel parmak freze ile 4 eksenli CNC tezgahı kullanılarak farklı kesme yönlerinde (aşağı ve yukarı) ve farklı kesme açılarında (eğilme ve yatma) bazı kesme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Takımlarda oluşan yan yüzey aşınma miktarları kesme işlemlerinin belirli periyotlarında dijital mikroskopla incelenerek ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda, kesilen paso sayısına göre aşınma miktarı değerleri kullanılarak aşınma grafikleri oluşturulmuş ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In multi-axis milling; some parameters such as cutting direction, cutting angle, surface speed and feed rate directly affect factors such as tool life, surface roughness and manufacturing cost. Therefore, cutting parameters should be determined at optimum values in order to minimize unwanted effects. In this study, some cutting operations were carried out in different cutting directions (up and down) and at different cutting angles (leading and tilting) using a 4-axis CNC machine with 3 mm diameter carbide ball end mill on AISI 4140 steel material. The amount of flank wear on the tools was measured by examining with a digital microscope at certain periods of the cutting processes. As a result of the measurements, wear graphs were created by using the wear amount values according to the number of cutting passes and were analyzed comparatively.