Pompaj sistemlerinde enerji verimliliğinin incelenmesi ve Alibeyhüyüğü Bölgesi örneği
Investigation of energy efficency in pumping systems and example of Alibeyhüyüğü Region
  1. Tez No: 637980
  2. Yazar: NURULLAH DOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde küresel ısınmanın ve çevre kirliliğinin en aza indirilmesi için enerji üretiminde yenilenebilir ve temiz enerji üretimine gerek duyulmaktadır. Bunun yanı sıra mevcut enerji kaynaklarımızın kullanım yöntemleri de büyük etkenlerden biridir. Bu kaynakların etkin ve verimli kullanımı ise kaynağın varlığı kadar önemlidir. Ülkemizde giderek artan enerji talebi ve enerjinin verimli kullanılamaması sonucunda ülkemizin dışa bağımlılığı daha da artmaktadır. Sürdürülebilir enerji kaynağının oluşturulması ve enerjinin verimli kullanılması bir ülkenin dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle dünya ölçeğinde enerji bağımsızlığı her ülkenin birinci politikasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada büyük çoğunluğu yer altından temin edilmekte olan tarımsal sulama alanında kullanılan suyun temininde gerekli olan elektrik enerjisinin etkin ve verimli bir şekilde kullanımına yönelik olarak Pompaj sistemleri ile Alibeyhüyüğü alanı incelenmiştir. Kullanılan yeni nesil pompa ve ekipmanlar ile bölgedeki çiftçiler ya da kooperatifler tarafından ihtiyacından daha büyük kapasitede pompa ve motorlar tercih edilmesi, bakım onarım ihtiyacının göz ardı edilmesi ve kulanım yerine bakılmaksızın sabit hız ve frekansta pompa çalıştırılması gibi yanlışlıkların önüne geçilerek enerji maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın tahminlerine göre 2023 yılında ülkemizin birincil enerji talebinin yüksek oranda artışlarla devam edeceği öngörülmektedir. Enerji verimliliği uygulamaları ile elde edilecek enerji tasarrufu, ekonomimiz üzerindeki en önemli yük olan birincil enerji kaynağındaki dışa bağımlılığımızın azaltılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak bu çalışmada, bölgede seçilen örnek bir sulama sisteminin farklı parametreler baz alınarak revizyon edilmesi durumunda mevcut duruma göre elektrik enerjisinden ortalama %20 oranında tasarruf elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, renewable and clean energy production is needed to prevent global warming and environmental pollution in energy production. In addition, the method of using our existing energy resources is one of the major factors. Effective and efficient use of these resources is as important as resource. As a result of the increasing energy demand to be used in our country and the inefficient use of energy, our country's foreign dependency increases. Making a sustainable energy source and using energy efficiently is one of the most important factors that will eliminate a country's foreign dependency. Therefore, energy independence is the first policy of every country in the world. In this study, Alibeyhüyüğü area was investigated with pumping systems for the efficient and efficient use of electrical energy required for the supply of water used in the agricultural irrigation field, the vast majority of which are supplied from underground. With the new generation pumps and equipment used, it is targeted by farmers or cooperatives in the region to choose pumps and motors with a larger capacity than their needs, to ignore the need for maintenance and repair, and to reduce energy costs by preventing errors at the fixed speed and frequency regardless of the place of use. It foresees that the Ministry of Energy and Natural Resources will predict that our country's primary energy demand will continue with high increases in 2023. Energy savings achieved with energy efficiency options are of great importance to reduce our dependency on foreign energy, which is the most important burden for our economy. As a result, in this study, it is seen that if an exemplary irrigation system selected in the region is revised based on different parameters, an average of 20% saving is achieved in terms of electricity.