Betonarme kirişlerin içerisinden geçen tesisat borularının eğilme dayanımına etkisi
The effect of fitting pipes through inside reinforced beams under flexural strength
- Tez No: 637981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA KUMBASAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Günümüzde betonarme yapılarda genellikle elektrik enerjisinin elektrik telleri vasıtasıyla alıcılara ve/veya kumanda elemanlarına ulaştırılması ve iletkenlerin de dış etkenlerden korunması yalıtkan bir gereç olan plastik boru içerisinden geçirilmek suretiyle yapılmaktadır. Özellikle enerji dağıtım elamanlarının (sigorta kutusu, enerji panosu, dağıtım buatları gibi...) bulunduğu bölgelerde artan çapları ve sayıları ile koruma boruları betonarme kirişler içerisinde azımsanmayacak boyutta boyuna doğrultuda boşluklar oluşturmaktadır. Bu çalışmada betonarme kirişler içerisinden geçmekte olan koruma borularının, betonarme kirişlerin eğilme dayanımına etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma için uygulamadaki şartlara haiz olacak şekilde 4 adet tam-ölçekli betonarme kirişler tasarlanmıştır. Kirişlerin birisi referans numune olarak tasarlanırken kalan 3 adet betonarme kiriş numuneleri ise sırasıyla çekme, tarafsız eksen ve basınç bölgesinde toplam 5 adet koruma borusuna sahip olacak şekilde üretilmiştir. Üretilen tüm deneysel betonarme kirişleri, yükleme sınırlarındaki eğilme momentlerinin sabit olması talebiyle 4 noktadan eksenel eğilme deneyine tabi tutularak, koruma borularının betonarme kirişlerin yapısal davranışları üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmadan betonarme taşıyıcı elemanlarda hem yeterli rijitlik hem de yeterli süneklik şartlarının yapısal açıdan herhangi bir süreksizlik oluşturmaması için uygulamada çeşitli nedenlerden dolayı kullanılması zorunlu olan elektrik tellerinin içinden geçtiği PVC (plastik) boruların oluşturduğu boyuna doğrultudaki dairesel kesitli boşlukların mümkün olduğunca tarafsız eksenden geçirilmesi gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, in reinforced concrete structures, the transmission of electrical energy to the receivers and / or control elements through electrical wires and the protection of the conductors from external factors is carried out by passing through a plastic pipe, which is an insulating material. the protection pipes form a substantially longitudinal gap in reinforced concrete beams. In this study, the effect of protection pipes passing through reinforced concrete beams on the bending strength of reinforced concrete beams was investigated. For this research, 4 full-scale reinforced concrete beams are designed to meet the requirements in practice. While one of the beams is designed as a reference sample, the remaining 3 reinforced concrete beam samples are produced to have a total of 5 protection pipes in the tensile, neutral axis and pressure zone, respectively. All experimental reinforced concrete beams produced were subjected to 4 axial bending tests to demand constant bending moments at loading borders, and the effect of protection pipes on the structural behavior of reinforced concrete beams was examined. It is argued that the circular cross-sectional spaces formed by PVC (plastic) pipes through electrical wires, which must be used for various reasons in the application of reinforced concrete carrier elements for various reasons in order to prevent any structural discontinuity in the application, must be passed through the neutral axis as much as possible.