Ambulansla acil servise getirilen ve kafa travması nedeniyle yatırılan 65 yaş üstü ve altı olguların etyoloji, klinik özellik ve sonlanımları
Etiologies , clinics and outcomes of under and over 65 aged cases arrived to emergency department by ambulance and hospitalized because of head injuries.
- Tez No: 638003
- Danışmanlar: UZMAN VERMİ DEĞERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Travmatik beyin hasarı(TBI) travma nedeniyle oluşan hospitalizasyon, sakatlık ve ölümlerin dünya çapındaki önemli bir nedenidir. Özelikle Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yaşlı popülasyon olarak tanımlanan 65 yaş ve üstü hastalar, akut hasarı takip eden dönemdeki iyileşmenin zor olması ve mortalitenin yüksek olması açısından riskli grupta yer almaktadır. Gerek ülkemizde, gerekse dünyada kafa travmasını, özellikle yaşlı hastalarda (≥ 65) kafa travması ve etkilerini değerlendiren çalışmalar sınırlı sayıdadır. Ülkemizin kafa travmaları ile ilgili epidemiyolojik veri tabanına katkıda bulunmak amacıyla bu çalışma gerçekleştirildi. Çalışmamızda kafa travması nedeniyle yatırılan 65 yaş üstü ve altı hastaların etyoloji, klinik sonlanımları ve mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörler araştırıldı. Yöntem: 01.07.2014 - 30.06.2015 tarihleri arasında İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 112 ambulansla getirilen ve kafa travması nedeniyle yatırılan 113 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, travma oluş mekanizması, etanol düzeyi, antikoagülan ilaç kullanımı, kronik hastalıkları, Glaskow Koma Skoru (GKS) , Beyin Bilgisayarlı Tomografi (BBT) ve kontrol sonuçları, ek sistem travması ve ek konsultasyonları, yatış süresi ve klinik sonlanımları değerlendirildi. Bulgular: İzole kafa travmaları ve politravmanın eşlik ettiği kafa travmaları birlikte değerlendirildi. Hastaların 91'i (%80.5) erkek , 22'i (19.5) kadın, ≥ 65 27 hasta (%23.9) ,
Özet (Çeviri)
Introduction: Traumatic Brain Injury (TBI) is the most significant causes of hospitalisation caused by trauma, disability and mortality Especially, according to World Health Organization, 65 aged and over it, described as old population, patients; take place in risk groups because of hardness of recovery in the post acut injury and high mortality. There are limited studies that evaluate head trauma especially for older population (over 65) and its effects both in our country and worldwide. This study was carried out in order to contribute to our country's epidemiological database regarding head Trauma. In this study, under and over 65 aged patients' etiology, clinic outcomes, also factors that affected mortality and morbidity of head injury hospitalization were investigated. Methods: 113 patients, arrived to the Izmir Bozyaka Training and Research Hospital Emergency Department by ambulance and hospitalized because of head injuries between the dates 01.07.2014 - 30.06.2015, were examined retrospectively. Age, gender, trauma etiology, ethanol level, usage of anticoagulant, chronic diseases, Glaskow Coma Scores, Computerized Brain Tomographies and their control results, additional system traumas and consultations, hospitalization periods and clinic outcomes were evaluated. Results: Isolated head traumas and head traumas accompanied by polytrauma were evaluated together. 91 patients (80.5%) were male and 21 (19.5%) female; 86 (76.1 %) patients were