Leos janacek'in ulusalcı kimliğinin 3 moravian dansı üzerinde irdelenmesi ve I.X.1905 piyano sonatı'ndaki post-romantik anlayışı
The post-romantic concept on I.X.1905 piano sonata and examination on 3 moravian dances of Leos Janacek's nationalist identity
- Tez No: 638098
- Danışmanlar: PROF. AYGÜL GÜNALTAY WEYLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde, Leos Janacek'in iki farklı yapıda eserine odaklanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, Çek Müziği ve önemli bestecileri hakkında genel bilgi sunulmuş, devamında Leos Janacek'in kimliği, stili ve eserleri üzerinde durulmuştur. Diğer bölümlerde dönemin politik baskısı ve yapılan protestoların etkisi ile yazılan I.X.1905 Piyano Sonatı ve bestecinin ulusalcı kimliğini gözler önüne seren halk danslarından üç tanesi form, armonik, melodik ve ritmik, teknik, müzikal açılardan detaylıca irdelenmiş ve piyanistik açıdan kazanımları değerlendirilmiştir. Konu ile ilgili Türkçe kaynak yetersiz olduğundan dolayı, tezin oluşturulmasında büyük ölçüde yabancı tezler, kitaplar, makaleler, dergiler ve internet üzerinden yayımlanmış kaynaklardan faydalanılmıştır. Tezde nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama, arşiv kayıtları (CD, DVD) ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Janacek ve yaşadığı ülke ile ilgili daha detay bilgilere ulaşabilmek adına gerçekleştirmiş olduğum gezide, bestecinin müze haline getirilmiş olan evini, Janacek Akademi'yi ve Mezar Anıtı'nı ziyaret etmiş bulunmaktayım. Tezde yer alan fotoğrafların büyük çoğunluğu bu gezi esnasında oluşturmuş olduğum kendi arşivimden kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Leos Janacek's work is focused on two different structures. In the first part of the study, general information about Czech Music and its important composers is presented, and the identity, style and works of Leos Janacek are emphasized. In other chapters, three of the folk dances that reveal the nationalist identity of the I.X.1905 Piano Sonata and the composer, written with the influence of the political pressure of the period and the protests, were studied in detail in terms of form, harmonic, melodic and rhythmic, technical and musical aspects, and their achievements were evaluated. Since the Turkish literature on the subject is insufficient, foreign theses, books, articles, journals and internet-based sources have been used to a large extent in the creation of the thesis. Literature scanning, archive records (CD, DVD) and content analysis methods are used in the thesis. In order to get more detailed information about Janacek and his country, I have visited the composer's house, Janacek Academy and the Tomb Monument. The majority of the photographs in the thesis were used from my own archive created during this trip.