Neoscytalidium dimidiatum (Penz.) Crous & Slippers'a karşı ticari bitki besleme ürünlerinin etkinliklerinin in vitroda araştırılması
Investigation of the efficacy of commercial plant nutrition products against Neoscytalidium dimidiatum (Penz.) Crous & Slippers in vitro
- Tez No: 891958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERÇİN OKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türkiye'de kayısı üretimi, tarımsal ekonomi için kritik bir rol oynamaktadır. Ancak Neoscytalidium dimidiatum etmeninin kayısı yetiştiriciliği üzerindeki olumsuz etkileri ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu çalışma, ruhsatlı kimyasal mücadelesi olmayan zayıflık ve yara patojeni N. dimidiatum'a karşı etkili olabilecek 25 farklı ticari bitki besleme ürününün değerlendirilmesini amaçlamıştır. BBÜ'nin (Alpha B, Altis, Aminos, Axis, Bioxzin Extra, Calbit-C, Elite, Geno Master, Gen-Tech Plus, Gro Essential Plus, GZ, İsabion, Leopower, Leos, Magical, Maxifruit, Olitra Cu, Rame, Rebecca Extra, Seanos, Star Hümik, Starter, Sulfator, Vital) farklı dozlarının (100, 200, 300 µl/100 ml) etmenin misel alanı, konidi yoğunluğu, misel en uzunluğu, konidi en boy uzunluğu ve konidi çimlenmesi (6, 12, 18 ve 24 saat) gibi fungal karakterler üzerindeki etkileri in vitroda incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre,“Rame”bütün dozlarda fungal karakterleri anlamlı bir şekilde azaltarak N. dimidiatum'a karşı etkili olmuştur.“Olitra Cu”ise misel alanını, konidi yoğunluğunu, misel en uzunluğunu, konidi en boy uzunluklarını ve konidi çimlenmesini önemli ölçüde azaltmıştır. Diğer bitki besleme ürünleri de farklı biyolojik karakterleri azaltıcı veya arttırıcı etkiler göstermiştir. Bu bulgular, özellikle“Rame”ve“Olitra Cu”' bitki besleme ürünlerinin N. dimidiatum'un kontrolünde etkili olabileceğini ve kayısı yetiştiriciliğinde entegre zararlı yönetimi için önemli bir potansiyel sunduğunu göstermektedir. Araştırmanın, kayısı üretiminde sürdürülebilir çözümler geliştirmek ve hastalıklarla mücadelede verimliliği artırmak için önemli bir adım olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
However, the adverse effects of the pathogen Neoscytalidium dimidiatum (Penz.) Crous & Slippers on apricot cultivation pose a serious problem. This study aimed to evaluate 25 different commercial plant nutrition products that may be effective against the weakness and injury pathogen N. dimidiatum, for which there is no licensed chemical control. The effects of different doses (100, 200, 300 µl/100 ml) of these products (Alpha B, Altis, Aminos, Axis, Bioxzin Extra, Calbit-C, Elite, Geno Master, Gen-Tech Plus, Gro Essential Plus, GZ, İsabion, Leopower, Leos, Magical, Maxifruit, Olitra Cu, Rame, Rebecca Extra, Seanos, Star Hümik, Starter, Sulfator, Vital) on fungal characteristics such as mycelial area, conidia density, mycelial length, conidia length and width, and conidia germination (at 6, 12, 18, and 24 hours) were investigated in vitro. According to the results of the study,“Rame”significantly reduced all fungal characteristics at all doses, proving to be effective against N. dimidiatum.“Olitra Cu”also significantly reduced the mycelial area, conidia density, mycelial length, conidia length and width, and conidia germination. Other plant nutrition products showed varying effects, either reducing or enhancing different biological characteristics. These findings indicate that particularly“Rame”and“Olitra Cu”have significant potential in controlling N. dimidiatum and offer an important potential for integrated pest management in apricot cultivation. The research underscores that developing sustainable solutions in apricot production and increasing efficiency in disease management is a crucial step forward.