Primatif sanatın soyut seramik formları olarak yorumu ve Terracotta
- Tez No: 63810
- Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
n ÖZET Bu araştırmada ilkel insanın duygularını, düşüncelerini, dinsel inanç ve yaşantısını anlatırken yarattığı sanat yapıtlarının ortaya çıkışında dinsel-büyüsel inançların etkisi ve önemi incelenmiştir. Yirminci yüzyılın başında etnolojik konuların sanatsal sınıflarının belirmesiyle, ilkel toplulukların sanat ve kültür anlayışı da tanınmaya başlamıştır. Afrika gelenekleri, yaşam biçimi, felsefesi ve sanatının varoluşu, bu yüzyılın başında ilkel sanata duyulan eğilimi açığa çıkarmıştır. Böylece“primitif üslup”sanat tarihi terimi olarak kabul edilmiş ve ilkel toplulukların sanat anlayışının çağdaş sanatçıyı, sanat eserlerini, düşüncelerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. İlkel toplulukların yapıtlarının Batı sanatı içinde önemli bir yer tuttuğu ve bu yapıtların üstün olmuş estetik ilkelerinin, sanatın bir başlangıcı olarak anlaşıldığı sonucuna varılmıştır. Primitif Afrika sanatının anlatım niceliği ve karakteristik özellikleri (açık bir yapı, yalın ve dolaysız bir teknik) dikkate alınarak uygulanan terracotta formların yorumunda, Primitif sanatta bulunan değerlere ilişkin yeni bir anlayış kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The study for“A Commentary About Abstract Ceramic Forms of Primitive Art and Terracotta”, priorly practices the emotions, feelings, thoughts, religious, believings, way of living, expressions and the influance of religious and magical effectss on their art works of primitive human being. This study also practices; African traditions effect on the art and cultural concepts of primitive communities, within the beginning of twentieth century, way of living and philosophy of art's existence in the shade of“primitive style”dialect, effects of western manners on civilized artists thoughts and arts along with western culture. Consequently, it is obvious that majority of existing western arts now a days is mostly influanced by the primitive communities art works and esthetic essentials. The enriched expressions of“Primitive African Art”and characteristic specialties, (plain, simple objects, uncomplicated technic) considered and applied to terracotta forms to rebuild the concept of new primitive art values.