Amaç ve zaman değişkenlerine bağlı sergileme sistemlerine bir yaklaşım
The System of display which depends on the purpose and time variations
  1. Tez No: 63809
  2. Yazar: B. PINAR GÜNSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
11 ÖZET Amaç ve zaman değişkenlerine bağlı sergileme sistemlerinin ele alındığı çalışmada ; I ci BÖLÜM Sergileme kavramının tanımına, fuarlar ve vitrinler gibi mekanlarda sergilemenin amacına ve sergileme sisteminde dikkat edilmesi gereken noktalara değinilmiştir. II ci BÖLÜM Bu bölümde amaç ve zaman değişkenlerine bağlı olarak, sergileme sistemlerinin tarihi süreç içinde ki gelişimi anlatılmıştır.Dünyada ticari yapıların başlangıcı ve Türkiye'de zamanın ticaret yapılarından olan, Bedesten, Kapalıçarşı ve Arasta gibi yapıların gelişimi incelenmiştir. Günümüz ticaret yapısı türleri.farklılaşan özelliklerine göre guruplan- dırılmıştır. Ayrıca, ticari amaç taşıyan; vitrin ve fuarları, hem kültürel.hem de ticari amaç taşıyan fuar ve sergi mekanlarının, tarihi gelişmeleri ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. III cü BÖLÜM Sergileme sisteminin tasarımını etkileyen mimari mekan oluşum süre cinde ve iç mekan oluşum sürecinde; etkin olan faktörler saptanmış ve ince lenmiştir. Sergileme eylemi içinde bulunan izleyici ve tüketicilerin; sergilemeIll mekanına ve sergilenen objelere ilgi duymaları ve zevk almaları için;mima- ri mekan oluşum sürecinde etkin olan işlevsel.strüktür ve konstrüksiyon el faktörlerle, iç mekan oluşum sürecinde etkin olan görsel-algısal, işitsel ve psikolojik faktörlere de değinilmiştir IV cü BÖLÜM Amaç ve zaman değişkenlerine bağlı sergileme türlerinin ve tasarım kriterlerinin anlatıldığı bu bölümde; ticari amaç taşıyan;fuarlar ve vitrinler in tasarımlarını oluşturan sergileme sistemleriyle, bu sistemleri oluşturan e- lemanların tasarım kriterleri ve çeşitleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study ; The system of display which depends on the purpose and time variations is examined ; First CHAPTER It consists of the definition of display concept, the purpose of display which is exhibited fairs, show windows and the points which should be noticed in the display system. Second CHAPTER In the section ; the historical process of the development of display systems is explained with respect to the purpose and time variations. The beginning of commercial buildings in the world and the development of the current ones in Turkey like Bedesten, Arasta, Kapalıçarşı is examined. The current commercial buildings have been classified according to their differences. The fairs and show windows that have commercial aims, the development of fairs and exhibition places that also have cultural and commercial aims is emphasized. Third CHAPTER The factors in the formation of the interior and the architecture which effect the design of the display system are established. Also.functional, structural and constructural factors in the commercial formation process and visual - perceptial, audial factors in the interioraudial factors in the interior formation is handled, which are mad for the enjoyment of the custemers in order to attract them. Forth CHAPTER The design of the display systems in fairs and show windows and the criterians of displaying are emphasized.