Geçmişten günümüze Karaşar folkloru
Folklore of Karaşar: From past to the present
- Tez No: 63811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
n ÖZET Karaşar, Ankara ilinin Beypazarı ilçesine bağlı bir bucak merkezidir. Halkı Alevi'dır ve yöreden alınan bilgilere göre yaklaşık olarak 600-700 yıl önce Horasan'dan Konya yakınlarına, sonra da bugün bulundukları yöreye yerleşmişlerdir. 1990 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 1403 olan Karaşar'in, 1933 yılından heri belediyesi bulunmaktadır. Karaşar halkının başlıca geçim kaynakları ormancılık ve hayvancılıktır. Yörede bulunan konutların çoğu tarihi olup, Karadeniz bölgesi konutları ile benzerlikler taşımakladır. Halkın geleneksel dil özelliklerini halen koruduğu Karaşar'da, bir halk şairi ile çok sayıda anektod bulunmakta ve hemen herkesin bir lakabının olduğu dikkat çekmektedir. Yörede, günümüzde oynanan çocuk oyunlarının yanı sıra,“Kemik Atmaca”ve“Gezi Oyunu”adı verilen yöresel çocuk oyunları da vardır. Ayrıca, Karaşar halkının halk hekimliği ve halk veterinerliğine ilişkin çeşitli tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Anadolu'nun her yerinde olduğu gibi Karaşar'da da çeşitli inanışlar görülmektedir. Bu inanışların başında nazar gelmekte olup, nazardan korunmak için yörede çeşitli korunma yöntemleri uygulanmaktadır. Yöresel kadın giysileri son derece canlı ve renk/i olup, Karaşar sokaklarında geleneksel giysi l er i ile dolaşan h ir kadın görebilmek günümüzde de mümkündür. Yöre halkının ekonomik gücünün yetersiz olması, geleneksel yemeklerinde çoğunlukla hamur işlerinin kullanılmasına neden olmuş/ur. Karaşar'in önemli geleneklerinden birisi de, iki insanın birbirleriyle ömür boyu yardımlaşmak amacıyla“Kardeşlik”olmasıdır. Hem iki tarafı hem de iki tarafın ailelerini bağlayıcıkuralları olan bu gelenek, halkevinde ve yöre halkının huzurunda yapılan“Kardeşlik Töreni”ile gerçeleşt ir ilmektedir. Karaşar 'da yeni doğmuş bebeklere annesi, babam ya da diğer büyükleri isim koyabilmektedirler. Bebek kırkı dolmadan, iyi korunmak şartıyla evden dışarı çıkartılabilir. Büyüdüğünde ise ilkokula başlamadan sünnet ettirilir. Ancak genellikle sünnetler, ekonomik olması amacı ile bir evlenme düğünü sırasında yapılmaktadır. Yörenin dört gün süren ve Cuma günleri has/ayan geleneksel evlenme düğünleri, köyden kente gerçekleşen göç nedeniyle yaklaşık olarak elli yıldır yapılmamaktadır. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da yörede söylenen kına türkülerinin ve manilerin, köyün yaşlıları tarafından bile hatırlanamadığı görülmektedir. Yöredeki dayanışmanın en güzel örneği de ölüm sırasında görülmektedir. Ölü evi yal n ı: bırakılmamak/a, birlikle“Kabir Kurbanı”yenilmekledir. Ölmüş olan kişi, daha önce Kardeşlik olmuş bir kişi ise ardından“Dikir Töreni”yapılmaktadır. Bir zeybek bölgesi olan Karaşar'da 1885 yılında gerçekleşen ve beş kardeşin öldürülmesi ile sonuçlanan olayın ardından, yörede“Karaşar Zeybeği”olarak bilinen türkü yakılmıştır. Yöreye ilişkin türkülerde genellikle, Trakya bölgesi türkülerinintavrı görülmektedir. Yörede bu tür bir araştırmanın yapılmamış olması nedeni ile yöreye ilişkin türkülerin çoğunun unutulmaya yüz tuttuğu görülmektedir."
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Karaşar is a centra/ subdistrict dependant on the town of Beypazarı in the city of Ankara. It 's people are shii (alouite) and according to the information taken from the region, approximately 600-700 years ago, they firstly lived in Horasan, then moved to Konya and finally accommodated in where they live today. Kar aşar, that has the population of 1403 according to the census in 1990, has also been having municipality since 1933. Kar aşar people provide their living from cattle breeding and fore sty. The dwelling is generally historical and carries some characteristics of the houses of Black Sea region. The language of the Karaşar people still have the traditional aspects with a lot of anecdotes, they have a folk poet and besides, it is strange that almost everybody in the village has a nickname. In this region, there are child games like“Kemik Atmaca”and“Gezi Oyunu”(throw bone and excursion game) as well as today 's popular games. In addition, they have a lot of medical treatment methods related to the profession of a physician and a veterinarian. As usual in everywhere in Anatolia, there are various beliefs in Karaşar too. One of the major ones is the belief in“(he evil eye”and people use a number of methods to prevent it. In the streets of Karaşar it is still possible to see a woman wearing traditional regional dresses which are extremely lively and colourful. The economic problems of the town cause people to cook traditional meals using dough. One of the most important customs of Karaşar is“The Brotherhood”which means a promise between two people to help each other for a life time. This custom, that consists not only the ones who make the promise but also their families, is fulfilled by a“Brotherhood Ceremony”in the folk house accompanied by the whole village. The newly horn babies in Karaşar may be named by both their parents and their elder family members. The baby before -10 days from the birth, may be taken out from the house by the obligation that he will be well protected. When he becomes older, he has to be circumcised before starting elemantary school. However in general these circumcision ceremonies are fulfilled within marriage ceremonies due to the economic shortages. The traditional marriage ceremonies in the region which begin on Friday and last for four days are not seen for nearly fifty years because of the migration from the village to the big cities. Naturally as a result of this ballads and henna songs can not be remembered even by the elders of the village. The best example for the cooperation in Karaşar can be seen when there is a death. The family of the dead is never left alone brotherhood during his lifetime (hen a“Dikir Ceremony”is made for him. Karaşar is a zeybek region. After the event that happened in 1885 and resulted by the death of five brothers, a song named“Karaşar Zeybeği ”(Zeybek of Karaşar) is composed in the village. The songs of the village in general carry the characteristics of Thraciun songs. There is not any research of this kind made in the region and that \v vt/tj' most of their songs today are nearly forgotten.