Rol oynamaya dayalı çevirimiçi tartışma etkinliklerinin fen bilimleri öğretmen adaylarının informal muhakemelerine etkisi
The effect of role play-based online discussion activities on preservice science teachers' informal reasoning
- Tez No: 638134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR NAMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı rol oynama ile destekli çevrimiçi argümantasyonun fen bilimleri öğretmen adaylarının genetiği değiştirilmiş organizmalar konusundaki informal muhakemelerine etkisini incelemektedir. Ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri çevrimiçi olarak bir sanal sınıf ortamında toplanmıştır. Veriler öğrencilerin genetiği değiştirilmiş organizmalar konusundaki yazılı argümanlarıdır. Verilerin analizinde informal muhakemeyi belirlemek amacıyla informal muhakeme modları ve kaliteleri incelenmiştir. İnformal muhakeme kalitelerini belirlemek için kovaryans analizi (ANCOVA) yapılırken, informal muhakeme modlarını belirlemek amacıyla yazılı argümanların betimsel analizi yapılmıştır. Ayrıca deney grubundaki öğretmen adaylarının kendilerine verilen rollerdeki muhakeme modlarını uygulama sonrası yazılı argümanlarında kullanıp kullanmadıklarını belirlemek için içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları uygulamaların deney grubu informal muhakeme kalitelerinde anlamlı bir fark yarattığını göstermiştir. Her iki gruptaki öğretmen adayları en sık sağlık odaklı muhakeme modunu kullanırken en az etik odaklı muhakeme modunu kullanmışlardır. Uygulamalar sonrasında her iki grupta da bilimsel odaklı muhakeme kullanan birey sayısı artmıştır. Deney grubundaki öğretmen adaylarından bazılarının son testte kendilerine verilen rollerdeki informal muhakeme modunu kullandıkları görülmüştür. İnformal muhakeme becerilerinin artırılmasına yönelik uygulamanın geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the informal reasoning of science teacher candidates on genetically modified organisms of online argumentation supported by role playing. Quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. Data of the study was collected in a virtual classroom environment. Data were written arguments on genetically modified organisms. To identify informal reasoning, in the analysis of the data, informal reasoning modes and qualities were examined. ANCOVA was used to identify informal reasoning qualities, while in informal reasoning modes were examined through descriptive analysis. Furthermore, content analysis was used to determine whether the preservice teachers in the experimental group used the informal reasoning mode embedded in the role given in the roles. Findings of the research indicated that activities made a significant difference in the informal reasoning quality of the experimental group. Teacher candidatess most frequently used the health-oriented reasoning mode, and the least ethical-oriented reasoning mode. The number of individuals who use scientific reasoning in both groups has increased over the activities. Some preservice teachers in the experimental group used the informal reasoning mode given to them in the post test. Implications were provided for increasing informal reasoning skills through revising the activies.