Vardarî Hâfız Mahmûd Efendi'nin Muhtasar-ı Havâss-ı Esmâ-i Hüsnâ'sı (İnceleme-çeviri yazı metin-tıpkıbasım)
Muhtasar-i Havâss-i Esmâ-i Hüsnâ by Vardarî Hâfiz Mahmûd Efendi (Examination- transation text – facsimile)
  1. Tez No: 638151
  2. Yazar: SEDA ŞEREF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN İLKNUR KOÇ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Esmâ-i Hüsnâ edebî türünde pek çok çalışma yapılmıştır. Ancak bu türe ait henüz çalışma yapılmamış el yazması eserler mevcuttur. Bu eserlerin bulunup okunması, inceleme yapılması ve bu isimlerin tespit edilmesi eski Türk edebiyatı çalışmalarına katkı sağlayacaktır. Bu tez çalışması, 17. yy. âlimlerinden Vardarî Hâfız Mahmûd Efendi tarafından kaleme alınan Muhtasar-ı Havâss-ı Esmâ-i Hüsnâ adlı eserin inceleme, çeviri yazılı metni ve tıpkıbasımından oluşmaktadır. Üç bölümden oluşan eser giriş ile başlamaktadır. Giriş bölümünde Esmâ-i Hüsnâ edebî türü hakkında bigi verilerek bu türde yazılmış eserlerden bahsedilmiştir. Birinci bölümde Vardarî Hâfız Mahmûd Efendi'nin hayatı incelenmiş ve eserlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Muhtasar-ı Havâss-ı Esmâ-i Hüsnâ adlı eserin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Muhtasar-ı Havâss-ı Esmâ-i Hüsnâ, esmâ-i hüsnâ'nın havassı olarak nitelendirilebilecek bir eserdir. Mahmûd Vardarî, anlamından bağımsız olarak isimleri tek tek ele alıp her bir ismin hangi dilek için okunması gerektiği, okunma vakitleri ve sayıları hakkında bilgi vermiştir. Tezde Mahmûd Efendi tarafından seçilen kelimelerin yanlarına yazılan açıklamaları tablolaştırılmıştır. Üçüncü bölümde çeviri yazılı metin ve tıpkıbasımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There has been a lot of studies made on Esma-i Hüsna genre. However, there are manuscripts still works related to this genre that have not been studied yet. Finding, reading and examining these works and identifying names will contribute to old Turkish Literature works. This thesis study consists of the examination, translated text and facsmile of the book called Muhtasar-ı Havass-ı Esma-i Hüsna written by one of the 17th century scholars, Vardarî Hâfız Mahmud Efendi. The three-part work starts with the introduction. In the introduction, information about Esma-i Hüsna genre is provided and the works written in this genre are mentioned. In the first part, the life of Vardarî Hâfız Mahmud Efendi is examined and his works are dwelt on. In the second part of this work, features about the form and contents of the book called Muhtasar-ı Havâss-ı Esmâ-i Hüsnâ are emphasized on. Muhtasar-ı Havâss-ı Esmâ-i Hüsnâ is a work that can be called as quality of Esma-i Hüsna. Mahmud Vardarî gave information about which names should be read according to the wishes, their reading time and count. In this thesis, the explanations written next to the words chosen by Mahmûd Efendi are tabulated. In the third part, translated script and facsmile are provided.