Predictive roles of hope and perceived social support on career decision making self-efficacy of undergraduates
Üniversite öğrencilerinin umut ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin kariyer kararı verme yetkinlik beklentisi düzeyleri üzerinde yordayıcı rolü
- Tez No: 638152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KÖSE ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, lisans öğrencilerinin umut ve algılanan sosyal destek düzeylerinin kariyer kararı verme yetkinlik beklentileri üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. 788 lisans öğrencisine Kişisel Bilgi Formu, Kariyer Kararı Verme Yetkinlik Beklentisi Ölçeği (KKVYBÖ), Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) uygulanmıştır. Çalışma değişkenleri ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için ilişkisel tarama araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla tek yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon ve Çok Boyutlu Regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, umut ve algılanan sosyal desteğin kariyer karar verme öz-yeterlik üzerinde yordayıcı role sahip olduğunu göstermiştir. Üniversite öğrencilerinin kariyer kararı verme yetkinlik beklentisi düzeyleri ile okul türleri, okudukları bölüm, babanın eğitim düzeyi ve sosyo-ekonomik durum demografik değişkenleri arasında anlamlı farklılık bulunurken; cinsiyet, sınıf ve anne eğitim düzeyi arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Araştırmanın sınırlılıkları ve bulguları ilgili literatüre göre tartışılmıştır. Bunlarla beraber araştırmanın teorik ve uygulama göstergeleri ve gelecek çalışmalar için öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to explore the predictive roles of hope and perceived social support on career decision making self-efficacy of undergraduates. 788 undergraduates are administered using Personal Information Form, Career Decision Making Self-Efficacy Scale (CDSMES), Dispositional Hope Scale (DHS), and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). Correlational research method is used in order to examine the relationship among study variables and demographic variables. One-way ANOVA, Pearson Correlation and Multidimensional Regression analyses are carried out within the aim of answering the research questions. According to the results, the predictive role of hope and perceived social support on CDMSE is found. Significant differences are found between the level of CDMSE of undergraduates and school types, department, the educational level of the father, and the SES. However, no significant differences are found between the level of career decision making self-efficacy of undergraduates and gender, class, and educational level of mother. Limitations and the findings of the present study are discussed with regard to related literature; and theoretical implications and applications of the findings and suggestions for future research are presented.