Aleksiad ve Kitâbü'l-iʿtibâr'da haçlılar (Karşılaştırma)
The crusaders in alexiad and Kitabu'l i'tibar
  1. Tez No: 638153
  2. Yazar: İLKAY KÖŞGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Haçlı Seferlerini İslam Tarihi bakımından kavramanın en iyi yolu, belirli bir bölümünü anlamaktan ziyade bütününe bakmaya çalışmak olmalıdır. Bu açıdan çalışmamız, Haçlı Seferleri kavramını genelden özele doğru anlatmaya çalışmıştır. Bu bağlamda, ana konumuza Haçlı Seferleri incelenmeye, dönemin Bizans'ı ve Orta Doğu'sundaki genel durum, anlatılarak başlandı. Tarihçiler arasında kabul görmüş, söz konusu seferlerin yaşandığı dönemde yazılmış, belirli tarzları olan, iki ana kaynak; Anna Komnena'nın kitabı ile Üsâme b. Munkız'ın eseri üzerine mukayeseli bir çalışma yapılarak incelendi. Kimi yabancı veya Türk yazarın kitaplarından ve makalelerinden, çalışmayı detaylandırarak ve bağlantı kuracak şekilde yararlanıldı. Ayrıca, tarih biliminin kurallarından biri olan olayları kendi zamanına göre değerlendirme ilkesi bütün çalışmamızda olabildiğince yansıtılmaya gayret gösterilmiştir. Anna Komnena'nın eseri Aleksiad ve Üsâme b. Munkız'ın eseri Kitabu'l İ'tibâr hakkında her şeye değindik dememiz mümkün değildir. Zira çalışmamızın konusu olan eserler, birçok kez farklı şekillerde tarih çevrelerince yorumlanmıştır. Çalışmamız boyunca söz konusu iki eserimizde, birbirlerine komşu olan Arap dünyası ve Bizans arasına, Ortadoğu Arap dünyasına göre oldukça yabancı, Bizanslıların tanıdıkları Frenkler şimdiki söylemle“Haçlıların”gelişi incelendi. Birbirleriyle sıklıkla savaşmış, daha sonra ticari, kültürel, bilimsel, sanatsal alanlarda aralarında etkileşimler yaşanmış olan Ortadoğu coğrafyasının bu insanları ile yukarıda bahsettiğimiz etkileşimler tarafımızdan tespit edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The best way of comprehending the Crusades from the perspective of the Islamic history is to consider them as a whole rather than considering a particular part of it. In this respect, our study tries to explain the concept of the Crusades from general to specific. In this regard, our main topic, the research of the Crusades, began by describing the general state of the Byzantine and the Middle East in that period. The books of Anna Komnene and Usama b Munkız, two main sources, having particular styles which were written during the period of the mentioned expeditions and accepted among historian have been examined in a comparative study. The books and articles of some foreign or Turkish writers have been used to elaborate and to correlate with our study. In addition, the principle of evaluating events according to their own time which is one of the rules of historiography has reflected in throughout our study as much as possible.