Brain drain from the perspective of institutional economics
Kurumsal iktisat perspektifinden beyin göçü
  1. Tez No: 638154
  2. Yazar: ÖZLEM BİRGÜL SÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı beyin göçüne sebep olabilecek faktörlerin kurumsal iktisat perspektifinden incelenmesidir. Beyin göçü 'nün sebepleri orijinal ülke ve ev sahibi ülke üzerinden, itici ve çekici faktörler aracılığıyla açıklanmıştır. İtici ve çekici faktörleri açıklarken formel ve enformel kurumlar temel alınmıştır. Bunu yaparken kurumsal iktisatın iki geleneğinden yararlanılmıştır. Formel kurumlar, yeni kurumsal iktisat düşüncesi üzerinden; enformel kurumlar ise eski kurumsal iktisat düşüncesi üzerinden açıklanmıştır. Çalışmanın sonucunda görülmüştür ki, kurumlar yüksek yetenekli kişilerin beyin göçü kararları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Bu çalışma insanların sadece para veya daha iyi kariyer koşulları için değil; formel ve enformel birçok kurumsal iyileşme için göç ettiklerinin kanıtı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors that may cause brain drain from the perspective of institutional economics. The causes of brain drain are explained from the perspective of the home and host country, through the push and pull factors. While explaining the push and pull factors, formal and informal institutions are taken as basis. While doing this, two traditions of institutional economics were used. Formal institutions were explained through the new institutional economics; Informal institutions were explained based on old institutional economics. As a result of the study, it has been seen that institutions have a direct impact on the brain drain decisions of highly skilled people. This study proves that people migrate not only for money or better career conditions but also for the betterment of many formal and informal institutions.