The future of capitalism from the evolutionary economics perspective
Evrimsel iktisat perspektifinden kapitalizmin geleceği
- Tez No: 638155
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı kapitalizmin geleceğinin evrimsel iktisat perspektifinden incelenmesidir. Bunu yaparken evrimsel iktisat alanının en önemli iki figürü olan Veblen ve Schumpeter'in,“Mühendisler ve Fiyat Sistemi”ve“Kapitalizm, Sosyalizm ve Demokrasi”adlı çalışmaları temel alınarak karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Her iki iktisatçının da kapitalist sistemin geleceği ile ilgili spekülasyonları teknoloji temeline dayanmaktadır. Kapitalizmin geleceğiyle ilişkili olarak Veblen'de endüstri ve işletme dikotomisi ön plana çıkar. Veblen içgüdülere bağlı olarak endüstri ve işletme sınıfını birbirinden ayırır. Ona göre endüstri sınıfının temelinde işçilik içgüdüsü yatarken, işletme sınıfının temelinde yağmacı içgüdü yatmaktadır. Teknoloji sürekli olarak endüstri sınıfının düşünce alışkanlıklarını biçimlendirmektedir. Bu bağlamda, ona göre, kapitalizmin altüst oluşu endüstri sınıfına bağlıdır. Schumpeter'de ise önemli olan yaratıcı yıkım sürecidir. O teorisini bunun üzerine kurmuştur. Girişimcinin yenilikçi faaliyetleri sisteme dahil edildiğinde, dairesel akım bozulur ve dinamik bir süreç başlar. İnovasyon faaliyetleri çerçevesinde işleyen kapitalist sistem, Schumpeter'e göre, kendi başarılarıyla kendi sonunu hazırlayacak, bunun sonucunda onun yerini sosyalizm alacaktır. Sonuç olarak her ikisi de farklı yollardan aynı sonuca varmıştır. Ayrıca evrimsel yöntem nihai bir son içermediği için, kapitalizmin nihai son olduğunu iddia etmek anlamsızdır. Dolayısıyla her ikisi için de kapitalizm son aşama olarak değerlendirilmez.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the future of capitalism from the perspective of evolutionary economics, through a comparative analysis based on“The Engineers and the Price System”and“Capitalism, Socialism and Democracy”of Veblen and Schumpeter respectively, who are most important figures of the field of evolutionary economics. The speculation of both economists regarding the future of the capitalist system ground on technology. Industry and business dichotomy comes to the fore in Veblen regarding the future of capitalism. Veblen distinguishes the industry and business classess based on their instincts. For him, while the instinct of workmanship lies at the core of the industrial class, the predatory instinct lies at the core of the business class. Technology is continually shaping the industry class' habits of thought. In this context, for him, the overturn of capitalism depends on the industry class. In Schumpeter, however, what matters is the process of creative destruction. He built his theory on it. When the entrepreneurs' innovations are incorporated into the system, the circular flow is disturbed and a dynamic process starts. For Schumpeter, the capitalist system, which operates within the framework of innovation, will prepare its own end with its own successes, and hence it will be replaced by socialism. Ultimately, both reached the same conclusion in different ways. Besides, since the evolutionary method does not foresee a final term, it is irrational to claim that capitalism is the final one. Therefore, for both, capitalism is just a stage in evolutionary process.