Dijitalleşme sürecindeki bir hastane çalışanlarının e-sağlık sistemlerinin hizmet sunumuna etkileri konusunda bilgi, tutum ve beklentilerinin incelenmesi
Investigation of knowledge attitude and expectations of hospital employees in the digitization process on the effects of e-health systems presentation
- Tez No: 638177
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Dünya'da ve ülkemizde yürütülen dijital (akıllı) hastane çalışmaları hakkında literatürden elde edilen bilgiler paylaşılmış, dijital hastane kavramının gelişim aşaması sağlık bilgi ve enformasyon sistemlerinin sağlık hizmet sunumu ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Ülkemizde dijitalleşme sürecinde olan EMRAM-6 sertifikası almış bir hastanenin yönetici ve sağlık çalışanlarının kullanmış oldukları E-Sağlık Sistemleri hakkındaki bilgi, tutum ve beklentiler incelenmiş, literatür çalışması ile birlikte açıklanmıştır. Elde ettiğimiz verilerin analizi için IBM SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistik analizi ve Ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the information obtained from the literature about the digital (smart) hospital studies conducted in the world and in our country was shared, the relationship between the development of the concept of digital hospital, the health information and information systems and the health service delivery was examined. Information, attitudes and expectations about the E-Health Systems used by the managers and healthcare workers of a hospital that has received the EMRAM-6 certificate, which is in the digitalization process in our country, have been examined and proved by the literature study. IBM SPSS 22.0 package program was used to analyze the data we obtained. Descriptive statistical analysis and Chi-square test were used in the analyzes.