Sağlık hizmetlerinde dijitalleşmenin klinik uygulamalara etkisi: Sağlık profesyonellerinin deneyimlerine dayalı nitel bir araştırma
The impact of digitalization in healthcare servise on clinical practice: A qualitative study based on the experiences of healthcare professionals
- Tez No: 1013317
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin sağlık hizmetlerinde her geçen gün yaygın şekilde kullanılması, klinik uygulamaların gerçekleştirilmesi sürecinde birtakım değişikliklere sebep olmuştur. Klinik karar destek sistemleri, elektronik sağlık kayıtları, yapay zeka, teletıp, mobil sağlık uygulamaları ve diğer dijital sistemler, sağlık hizmetlerinde planlanma, uygulama ve değerlendirme aşamalarında etkin şekilde kullanılmaktadır. Dijital teknolojiler, sağlık çalışanlarının bilgiye daha hızlı ulaşmasını, hastalara ait verilerin düzenli kaydedilmesini, bakım ve tedavi süreçlerinin daha sistematik şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte dijitalleşme ile sağlık hizmeti sunan kurumlarda çalışan personellerin ekip içi iletişimi, iş yapma şekilleri ve hasta ile olan etkileşimi de dönüştürmektedir. Her ne kadar dijitalleşme sağlık hizmetleri için kolaylaştırıcı rol oynasa da bazı güçlükleri de beraberinde getirmektedir. Dijital okuryazarlık seviyesinin düşük olması, teknik aksaklıklar, altyapı yetersizlikleri, kullanıcı dostu sistemlerin bulunmaması ve bu sistemlere uyum sürecindeki güçlükler, sağlık alanında çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Dijital sistemleri kullanan sağlık profesyonelleri, her ne kadar klinik bilgi ve tecrübeye sahip olsa da bu sistemlerin getirdiği yeniliklere de açık olmak zorundadır. Dijitalleşme ile sağlık hizmetlerinin sunumunda hız ve verimlilik artışı sağlanırken, diğer yandan teknolojiye bağımlılık, iş yükünün artması, hasta mahremiyeti ve veri güvenliği gibi konular da gündeme gelmektedir. Klinik uygulamalarda dijital teknolojilerin kullanımının, sağlık profesyonellerinin algıları, mesleki deneyimleri ve karşılaştıkları güçlükler özelinde incelenmesi, sağlık hizmeti sunan kurumların kalitesinin artırılması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, sağlık profesyonellerinin dijitalleşmeye ilişkin deneyimlerini derinlemesine incelemek amacıyla nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve çalışma fenomenolojik desen doğrultusunda tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri, gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 12 sağlık profesyonelinden elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde katılımcıların dijitalleşmeye ilişkin değerlendirmelerini, gözlemlerini ve deneyimlerini ortaya koymaya yönelik sorular kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen yanıtlar, araştırmanın amacı doğrultusunda belirli temalara ayrılarak incelenmiştir. Bulgular, sağlık profesyonellerinin dijital sistemleri genel olarak klinik süreçleri kolaylaştıran, zaman yönetimini destekleyen, hasta güvenliğine katkı sağlayan ve bakım kalitesini artırma potansiyeli taşıyan araçlar olarak değerlendirdiğini göstermiştir. Bununla birlikte teknik sorunlar, eğitim eksikliği, iş yükünde artış, kullanıcı uyumunda yaşanan güçlükler ve hasta ile iletişim sürecinde ortaya çıkan bazı sınırlılıklar da katılımcılar tarafından dile getirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, sağlıkta dijitalleşmenin klinik uygulamalara etkisini sağlık profesyonellerinin deneyimlerine dayalı olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
The increasing use of digital technologies in healthcare has led to a number of changes in the way clinical practices are carried out. Clinical decision support systems, electronic health records, artificial intelligence, telemedicine, mobile health applications and other digital systems are being used effectively in the planning, implementation and evaluation stages of healthcare. Digital technologies enable healthcare professionals to access information more quickly, ensure that patient data is recorded systematically, and facilitate the more systematic management of care and treatment processes. Furthermore, digitalisation is transforming staff communication within teams, working practices and interactions with patients in healthcare organisations. Although digitalisation plays a facilitating role in healthcare, it also brings with it certain challenges. Low levels of digital literacy, technical glitches, inadequate infrastructure, the lack of user-friendly systems, and difficulties in adapting to these systems are giving rise to various problems in the healthcare sector. Healthcare professionals who use digital systems must be open to the innovations these systems bring, even though they possess clinical knowledge and experience. Whilst digitalisation brings about increased speed and efficiency in the delivery of healthcare services, it also raises issues such as dependence on technology, an increased workload, patient privacy and data security. Examining the use of digital technologies in clinical practice, with a focus on healthcare professionals' perceptions, professional experiences and the challenges they face, is also of great importance in terms of improving the quality of healthcare providers. In this study, a qualitative research approach was adopted to examine in depth the experiences of healthcare professionals regarding digitalisation, and the study was designed in accordance with a phenomenological design. The research data were obtained from 12 healthcare professionals who voluntarily agreed to participate in the study. During the data collection process, questions were used to elicit participants' assessments, observations and experiences regarding digitalisation. The responses obtained from the participants were analysed by grouping them into specific themes in line with the research objective. The findings have shown that healthcare professionals generally regard digital systems as tools that streamline clinical processes, support time management, contribute to patient safety and have the potential to improve the quality of care. However, participants also highlighted technical issues, a lack of training, an increased workload, difficulties with user adoption and certain limitations arising in the process of communicating with patients. The aim of this study is to examine the impact of digitalisation in healthcare on clinical practice, based on the experiences of healthcare professionals.