Uzunyayla Çerkeslerinde gelenek, modernlik ve dernekler: Birkaf ve Methiyeliler derneği
Tradition, modernity and association in Uzunyayla Circassians: Birkaf ve Methiyeliler association
  1. Tez No: 638186
  2. Yazar: DERYA GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Uzunyayla Çerkeslerinin gelenekleri olan Khabzeyi, aktarım süreçlerini ve geleneğin, günümüze değin yaşanılan değişim ve dönüşümlerle modern bir yapı olan Çerkes dernekleri üzerinden tekrar nasıl inşa ve idame ettirildiğini ele almaktadır. Ele alınan konu sosyal yapı, aidiyet, kimlik ve hafıza kavramları üzerinden incelenmektedir. Bu bağlamda daha çok sözlü ve yazılı kültür olarak ifade edeceğimiz süreçler Uzunyayla Çerkeslerinin köy sosyal yaşam alanları ile Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği ile Methiyeliler Köy Derneği ve faaliyetleri üzerinden anlaşılmaya ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu derneklerin faaliyetleri ve yapılanma deneyimleri ele alınırken Kafkas Derneği'nin faaliyetleri ve kurumsallaşma faaliyetleri de dikkate alınmıştır. Değişim ve dönüşüm süreci içerisinde Uzunyayla Çerkeslerinin büyük bir kısmı bulundukları bölgelerde kalmamış, yeni kuşaklarla Kayseri merkez bölgelere gelerek yaşamaya, kendileri için yeni iş-eğitim ve yaşam koşulları oluşturmaya başlamışlardır. Bu süreçte ise Uzunyayla Çerkesleri geleneklerini eskisi kadar güçlü temsil edemedikleri noktalarda belli faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bu bakımdan amacımız Uzunyayla Çerkeslerinde bu faaliyetlerin neler olduğunu ve yaşanılan değişimlerle bu faaliyetlerini modern bir kurum olan dernekler üzerinden nasıl inşa ve idame ettirildiğini anlamaya ve yorumlamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Khabze, the traditions of the Uzunyayla Circassians, their transfer processes and how the tradition was rebuilt and maintained through the Circassian associations, which is a modern structure with the changes and transformations experienced until today. The subject is examined through the concepts of social structure, belonging, identity and memory. In this context, we tried to understand and interpret the processes that we would express more as oral and written culture through the village social life areas of Uzunyayla Circassians, the Kayseri United Caucasus Association and the Methiyeliler Village Association and their activities in the center of Kayseri. While discussing the activities and structuring experiences of these associations, the activities and institutionalization activities of the Caucasian Association were taken into consideration. Within the process of change and transformation, a large part of Uzunyayla Circassians did not stay in their regions, they came to live in the central regions of Kayseri with new generations, and started to provide new work-education and living conditions. In this process, they carried out certain activities where they could not represent their traditions as strong as before. In this process, they engaged in certain activities at points where they could not represent their traditions as strongly as they used to. In this regard, our aim is to understand and interpret what these activities are in Uzunyayla Circassians and how these activities have been built and maintained through the modern institutional associations.